pko baner

Klasy i wzory wkładek antyprzecięciowych w spodniach dla drwali

Dodano: 05.09.2018

Spodnie antyprzecięciowe powinny być podstawowym wyposażeniem drwali. To one wraz z butami są odpowiedzialne za ochronę naszych nóg podczas pracy pilarką.

 

 

Nogi podczas pracy z pilarką są kończynami najbardziej narażonymi na uszkodzenia i zranienia. Do ich ochrony można wykorzystywać spodnie ze specjalną wkładką antyprzecięciową albo w użytku przydomowym specjalne nogawice. Uzupełnieniem ubrania dla drwala są kask, rękawice, wygodna bielizna oraz kurtka. Dzisiaj przyjrzymy się wspomnianym wcześniej spodniom.

 

Wkładka ochronna

Wkładki chroniące nasze nogi przed zranieniem piłą łańcuchową nazywamy potocznie wkładkami antyprzecięciowymi. Jest to wielowarstwowy materiał, którego włókna mają za zadanie zatrzymać pędzący łańcuch z zębami tnącymi.

 

Włókna te wykonane są najczęściej ze sztucznych (polimerowych) materiałów ? np. z poliestru, poliamidu, aramidu lub polietylenu. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na rozciąganie (rozcinanie) oraz małą gęstością.

 

Dostępne są trzy wzory spodni antyprzecięciowych, zależnie od wielkości powierzchni zastosowanej wkładki, a także pięć klas ochrony antyprzecięciowej, w zależności od wytrzymałości danego materiału wkładki.

 

Klasy i wzory

Klasy ochrony wkładek antyprzecięciowych definiuje norma PN-EN 381-5:2000.

 

Obecnie na jej podstawie wyróżnia się pięć klas ochrony na przecięcie piłą łańcuchową poruszającą się z różnymi prędkościami. I tak: klasą ?0? oznaczane są spodnie, których wkładka zabezpiecza użytkownika przed przecięciem łańcuchem o prędkości do 16 m/s. Klasa ?1? to zabezpieczenie do 20 m/s, klasa ?2? do 24 m/s, klasa ?3? do 28 m/s oraz klasa ?4? ? do 32 m/s.

 

Wzory spodni z wkładką mamy trzy. Pierwszym z nich i zarazem najpopularniejszym jest wzór ?A?. W tym wzorze spodnie posiadają wkładkę ochronną z przodu i po 5 cm wstawki po zewnętrznej stronie nogawki lewej i wewnętrznej stronie nogawki prawej.

 

Wzór ?B? jest bardzo podobny do wzoru ?A?, z tą małą różnicą, że we wzorze ?B? znajduje się dodatkowa 5 cm wstawka po wewnętrznej stronie nogawki lewej.

 

Wzór ?C? jest najbezpieczniejszy ? tutaj wkładka znajduje się na całym obwodzie obu nogawek. To rozwiązanie ma także minusy ? jest ono najcięższe z całego zestawienia, a także mało przewiewne ? podczas upalnych dni ich użytkownik mówiąc kolokwialnie może się ugotować.

 

 

To tylko fragment artykułu. Zachęcamy do zapoznania się z całością tekstu w GAZECIE LEŚNEJ (nr 09/2018).

 

 

[Materiał powstał w oparciu o artykuł dr Krzysztofa Wójcika z GL 04/2015.]

 

 

JH

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE