proml
Informacje

Branża meblarska zagrożona

Dodano: 27.03.2020

Według ankiety przeprowadzonej przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli wśród firm branży meblarskiej, branżę czeka poważna zapaść z powodu koronawirusa.

 

 

Polska branża meblarska może w tym roku stracić co najmniej 17 miliardów złotych, czyli 35% wartości produkcji sprzedanej w ubiegłym roku. Firmy produkujące meble zapowiadają likwidację 40 tys. miejsc pracy. Choć jeszcze kilka tygodni temu polska branża meblarska świętowała rekordową sprzedaż i awans w rankingu największych eksporterów na świecie.

 

Według wstępnych szacunków w 2019r. produkcja sprzedana mebli sięgnęła rekordowego poziomu 50,5 mld zł, a z wartością eksportu 11,2 mld euro Polska zajęła pierwsze m miejsce w Europa (wyprzedzając Niemcy) i drugie na świecie (za Chinami). Po optymistycznych planach na 2020r. nie zostało nic.

 

„Najtrudniejsza sytuacja jest w firmach produkujących meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym. Z kolei relatywnie najlepsza w mikro-firmach realizujących meble na wymiar. Wszystkie ankietowane firmy wskazały, że z dnia na dzień nastąpiło poważne ograniczenie zamówień” - informuje dr inż. Tomasz Wiktorski z B+R Studio

 

W związku z brakiem popytu oraz zatorami płatniczymi wiele firm decyduje się więc, aby zawiesić produkcję (33% badanych), radykalnie zmniejszyć produkcję (40% firm), a 27% niewielkie zmniejszenie produkcji.

 

Jednak kryzys w branży meblarskiej, to także kłopot dla przemysłu drzewnego. Fabryki mebli są głównym odbiorcą produkowanych w Polsce płyt drewnopochodnych są również strategicznym klientem wielu tartaków.

 

Według optymistycznego wariantu, który zakłada, że sytuacja epidemiczna poprawi się na przełomie czerwca, wówczas szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku wyniesie zaledwie 33 mld zł co oznacza spadek o 35% wobec wyników osiągniętych w minionym roku.

 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE