stihl
Informacje

Ceny opału (S4) w górę

Dodano: 29.01.2020

Jak podaje portal drewno.pl, od 1 kwietnia br. ceny drewna opałowego podskoczą o ok. 15%.

 

 

Związane to jest z ujednoliceniem stawek podatku VAT, na niektóre towary i usługi - w tym także na drewno opałowe.

 

Dotychczas stawka VAT na wspomniany sortyment wynosiła 8%. Od 1 kwietnia będzie to już 23%. Stąd też podwyżka cen o 15%, która dotknie zwykłe osoby kupujące sortyment S4 w Lasach Państwowych.

 

Ceny drewna zależą od jego gatunku, a także regionu kraju, w którym je nabywamy. Najtaniej drewno kupimy bezpośrednio w Nadleśnicwach, ale należy pamiętać, że później musimy je przewieźć i pociąć, a takie usługi również kosztują. Nieco droższą opcją, ale za to z mniejszym nakładem pracy będzie kupno drewna u pośredników, którzy dostarczą nam do domu już pocięte wałki i klocki, a nawet połupane szczapy, jeżeli klient tego będzie sobie życzył.

 

Jeżeli zależy nam na jeszcze niższej cenie za drewno, to klienci mogą zdecydować się na samowyrób, ale wtedy drewno będzie pochodziło z tzw. gałęziówki i nie ma co za bardzo liczyć na drewno grube, bardziej kaloryczne.

 

Jak dodaje portal drewno.pl, przed zapoznaniem się z cenami drewna kominkowego warto zwrócić uwagę na fakt, że ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych podawane są w cenach za 1 m3 (metr sześcienny), a ceny drewna kominkowego najczęściej za 1 mp (metr przestrzenny) drewna równo poukładanego.

 

Przy przeliczaniu metrów przestrzennych na metry sześcienne i odwrotnie, w zależności od gatunku i średnicy drewna stosuje się odpowiednie współczynniki. W przypadku drewna okrągłego (niepołupanego) najczęściej 0,65 i 1,54. (1 mp = 0,65 m3 lub odwrotnie 1 m3 = 1,54 mp). W przypadku drewna połupanego na szczapy i ułożonego 1m3 = 1,43 mp.

 

 

Źródło: drewno.pl

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE