ecotech las
Informacje

Dąb Chrobry obumiera

Dodano: 19.05.2020

Przeszedł pożar, wiele wojen i zawirowań dziejów. Niestety w tym roku już nie wypuścił liści - obumarł dąb Chrobry, rosnący do tej pory w okolicach Szprotawy w Lubuskiem.

 

Obumarł Chrobry - jeden z najstarszych dębów w Polsce, znajdujący się w Nadleśnictwie Szprotawa w Lubuskiem. W tym roku drzewo, liczące ponad 750 lat, nie wypuściło liści na żadnym z pędów; nie rozpoczęło kolejnego sezonu wegetacji - poinformowała Michalina Biernat z Nadleśnictwa Szprotawa.


- Dęby słyną z tego, że potrafią przetrwać wiele. Jednak Chrobry doświadczył jeszcze więcej. Przetrwał wiele wojen i kilka pożarów. Najpoważniejszy z nich miał miejsce w 2014 r. i był wynikiem podpalenia. Nie wiadomo, kto podłożył ogień i po co to zrobił, bo nie można znaleźć żadnej motywacji do tego czynu - powiedziała Biernat.- Dąb wówczas bardzo ucierpiał, ale przetrwał. Wiosną 2015 r. wypuścił liście na jednej czwartej swych konarów. Pozostała część została zniszczona przez pożar. Niestety w tym roku na Chrobrym nie pojawił się już żaden liść, co oznacza, że obumarł. Pozostanie on w takiej formie jak dzisiaj - dodała Biernat.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE