bsp
WBleasing
Informacje

KE chce zatrzymać wycinkę

Dodano: 13.07.2017

Komisja Europejska wnosi sprawę do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce. Chcą zatzymać wycinkę na terenie Puszczy Białowieskiej.

 

 

Komisja Europejska zarzuca Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (w sprawie ochrony dzikiego ptactwa). Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

 

Już w ciągu kilku tygodni, a najdalej we wrześniu, Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków natychmiastowych.

 

Jakie jest stanowisko Ministerstwa Środowiska?

 

Na stronie czytamy:

 

"Cieszy fakt, że sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To organ, który jest powoływany do rozstrzygania sporów. Minister Środowiska prof. Jan Szyszko wielokrotnie podkreślał, że z wielką przyjemnością zjawi się przed TSUE, gdzie zaprezentuje dowody na to, że działania podejmowane w Puszczy Białowieskiej są zgodne z prawem. Prof. Jan Szyszko już stawał przed tym gremium i za każdym razem Trybunał przyznawał mu rację.

Ministerstwo Środowiska w Puszczy Białowieskiej działa w oparciu o prawo Unii Europejskiej, dotyczące odtwarzania i zachowania siedlisk i gatunków ważnych dla UE, wytyczonych w ramach sieci Natura 2000. Ministerstwo Środowiska sprzeciwia się deprecjonowaniu dokonań miejscowej ludności, przedstawicieli polskiej szkoły leśnictwa i ochrony przyrody. To przede wszystkim dzięki ich staraniom Puszcza Białowieska przetrwała do dzisiaj, stanowiąc markę rozpoznawalną na całym świecie.

Warto przypomnieć, że to polscy specjaliści odtworzyli populację żubra, spowodowali, że lasy zajmują blisko 1/3 powierzchni naszego kraju oraz doprowadzili do tego, że w Polsce występują wszystkie dziko żyjące, charakterystyczne dla tej strefy geograficznej gatunki. Wiele państw Europy Zachodniej nie może się tym poszczycić."

 

Jak zakończy się cała batalia o wycinkę w Puszczy?

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE