WBleasing
Informacje

Niemcy. Posusz kornikowy zachowuje świeżość pod folią

Dodano: 18.12.2020

W maju 2019 r. eksperci z Wald und Holz NRW założyli w Lesie Arnsberg dziesięć testowych składnic z około 300 m³ drewna świerkowego każda. Drewno zostało przykryte szczelnie folią. Teraz Dr. Bertram Leder, kierownik Centrum Gospodarki Leśno-Drzewnej w Nadrenii Północnej-Westfalii, stwierdził po „rozpakowaniu” już drugiej składnicy, że – pięciometrowe pnie świerkowe są bardzo dobrej jakości. Drewno wygląda i ma właściwości jak świeżo ścięte.

 

 

Aktualnie Niemcy borykają się z problemem szkód powodowanych przez korniki. Pozyskują ciągle drewno, choć na składnicach i w tartakach już zalegają jego duże ilości. Na ratunek mogą właśnie przyjść takie foliowe „opakowania” stosów.

 

Dr Leder planuje otwarcie kolejnych zapakowanych stosów co sześć miesięcy. Pomoże mu to określić jak długo w ten sposób przechowywane drewno może zachować parametry oraz swoją świeżość.

 

To rozwiązanie posiada także wadę – drewno musi być naprawdę dobrej jakości (oczywiście jak na drewno zaatakowane przez korniki), w innym wypadku jest ono nieopłacalne. Także folia musi pozostawać szczelna.

 

Andreas Wiebe, szef Wald und Holz NRW, dodał: - jak dotąd ten test jest bardzo pozytywny. Cieszymy się z tego. Wyniki naszych testów są również interesujące dla wielu właścicieli lasów.

 

Wiebe podkreślił również, że przechowywanie folii to tylko jeden ze sposobów, którym leśnicy z Nadrenii Północnej-Westfalii próbują obecnie radzić sobie z konsekwencjami trwających zmian klimatycznych.

 

- W naszych lasach mówimy o utracie milionów, a nie tysięcy drzew. Tylko w 2020 roku spodziewamy się 20 milionów metrów sześciennych drewna, które zostanie pozyskane ubocznie, w wyniku suszy i gwałtownego rozmnażania się korników.

 

 

 

 

Źródło: forstpraxis.de

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE