proml
Informacje

Nowa rola szwedzkich operatorów maszyn Sveaskog

Dodano: 21.05.2020

Sveaskog, czyli szwedzki odpowiednich polskich Lasów Państwowych zatrzymał prace części swoich maszyn leśnych, chcąc dać zatrudnienie współpracującym firmom leśnym.

 

- Cel jest czysto ekonomiczny. Mamy nadzieję że rynek powróci wkrótce do sytuacji sprzed pandemii i wtedy chcemy mieć silne firmy leśne, współpracujące z nami, tak aby produkcja mogła szybko z powrotem wzrosnąć, mówi Mattias Forsberg, szef regionu Syd (Sveaskog ma trzy regiony operacyjne, Nord, Mitt i Syd).

 

Szwedzkie lasy państwowe Sveaskog przeprowadzają co roku trzebieże i zręby na powierzchni około 40.000 ha i te maszynowe prace wykonywane są częściowo przez własnych pracowników oraz własny sprzęt, a częściowo przez współpracujące firmy leśne.

 

Sveaskog ma około 30 zespołów maszynowych w których pracuje 132 operatorów maszyn leśnych oraz zatrudnia 140 firm leśnych (2018), co razem w skali rocznej odpowiada pracy 1600 ludzi zatrudnionych na pełny etat.

 

- Mierzymy wysokość drzew, oznaczamy i odnawiamy granice planowanych trzebieży i zrębów, pomagamy przy oczyszczaniu lasu, remontujemy ambony myśliwskie i jak na razie pracy nam nie brakuje, mówi Jonas Morsing, jeden z operatorów. - W zasadzie takie przerwy od pracy maszynami nie są nowością dla nas, bo na przykład w sytuacji zagrożenia pożarowego również wykonujemy inne prace. Mam jednak nadzieję że po letnim urlopie wrócę do maszyny, dodaje.

 

- Mieliśmy do tej pory dobrą pogodę, zaznacza szef Jonasa, Emelie Lindqvist, kierownik prac pozyskania drewna w rejonie Norra Bergslagen. - Ja myślę że wszyscy są zadowoleni z takiej przerwy i wyjścia z maszyn. Kondycja i zdrowie jest lepsza z dnia na dzień, podsumowuje.

 

 

Tadeusz Ciura

Źródło: FB: Om skogen och miljön i Polen. O lesie i środowisku w Szwecji.

sveaskog.se

 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE