woodpecker
Informacje

O katalogach i technologii wykonywania prac - spotkanie

Dodano: 23.06.2021

16 czerwca w siedzibie LP odbyło się spotkanie przedstawicieli przedsiębiorców leśnych z kierownictwem Lasów. Dotyczyło ono nowych katalogów pozyskania i zrywki oraz opisu nowego standardu technologii wykonastwa prac leśnych.

 

 

Jak podaje PZPL na swojej stronie internetowej, spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Mariana Wiśniewskiego, przewodniczącego zespołu opracowującego standard prac leśnych, czyli dokumentu opisującego jak należy wykonywać poszczególne prace leśne. Przewodniczący odczytał skład tego zespołu (nie ma w nim przedstawicieli zuli) i omówił jego prace.

 

Nadleśniczy Krzysztof Kotlarski zaprezentował przykładowe opisy wybranych prac leśnych, zwrócił uwagę na podstawowe elementy, z jakich składa się opis każdej czynności.

 

Przedstawiciele zuli, w tym przede wszystkich Artur Kunda i Wojciech Wójtowicz zadali wiele pytań szczegółowych dotyczących tego dokumentu. Wiele z tych uwag strona LP przyjęła jako godne rozważenia.

 

Ponieważ trudno było stronie przedsiębiorców leśnych odnosić się do nowych standardów wykonywania prac leśnych nie znając ich, Wojciech Wójtowicz zwrócił się do DGLP z prośbą o udostępnienie projektu nowych standardów. Kierownictwo LP zdecydowało, że projekt dokumentu zostanie przekazany i przedstawiciele PZPL uzgodnili, że w terminie ok. dwóch tygodni przekażą swoje uwagi.

 

Po przerwie tematem obrad były nowe katalogi pracochłonności w zakresie pozyskania i zrywki. Dla przypomnienia: nie mają one formy tabelarycznej, jak dotychczas, ale są w postaci formuł matematycznych zawartych w systemie informatycznym LP.

 

Prace nad nowymi katalogami przedstawił w prezentacji Jakub Sarzyński z ORWLP w Bedoniu. Omówił historię normowania prac leśnych w Polsce i przedstawił założenia, na jakich opierają się najnowsze katalogi. Tu także padło wiele pytań ze strony przedsiębiorców leśnych, na które odpowiadali przedstawiciele ORWLP.

 

 

 

Źródło: PZPL

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE