Targi Kielce
Rakowski
Informacje

O maszynach w nadleśnictwach

Dodano: 23.05.2017

Lasy Państwowe powoli realizują zakupy maszyn leśnych dla kolejnych nadleśnictw. W najnowszym wydaniu "Trybuny Leśnika" znajdziemy interesujący artykuł o Nadleśnictwie Kłobuck, który takie maszyny już posiada. Co o tym zakupie mówią sami leśnicy? Poczytajcie.

Sprzęt dotarł do Nadleśnictwa Kłobuck już 9 grudnia 2016 roku.

 

Jak mówi Grzegorz Półtorak - nadleśniczy Nadleśnictwa Kłobuck - leśnicy szukali maszyny uniwersalnej, trzebieżowo - zrębowej, z głowicą mogącą ściąć drzewo o średnicy 70 cm.

 

Nadleśniczy mówi także, że zakup zestawu nie jest budowaniem konkurencji dla zuli, ale chodzi o szybkie opanowanie sytuacji kryzysowych. Według niego po wystąpieniu sytuacji kryzysowej, Nadleśnictwo, jeżeli nie miałoby maszyn, musiałoby rozpisać przetarg, co wiąże się z opóźnieniem czasowym oraz dodatkowymi kosztami.

 

Jednak, czy przetarg nie jest mimo wszystko tańszy niż zakup i utrzymanie zestawu maszyn do pozyskania? Przypomnijmy, że tylko wspomniane maszyny kosztowały blisko 2,8 mln złotych.

 

Aktualnie do obsługi zestawu zatrudnionych jest troje ludzi. Harwester pracuje w trybie jednozmianowym, a forwarder na dwie.

 

Dalej Nadleśniczy mówi, że za pozyskanie zulowi musiałby zapłacić 50 zł na zrębie i 70 zł (!) w trzebieży. Nie precyzuje jednak, o jaki rodzaj pozyskania tutaj mu chodzi (ręczne, czy maszynowe).

 

Pamiętajmy, że sam zakup maszyn nie jest problemem również dla zulowca. Problemem jest późniejszy brak frontu robót, a ten Nadleśnictwo ma dla siebie zapewniony.

 

W Kłobucku także należało rozpisać dodatkowy przetarg na dostawę paliwa, oraz dystrybutorów, cała "papierologia" generujące kolejne koszty. Zul ma je wliczonę w stawkę za usługi.

 

Koszty, mówi dalej Nadleśniczy, z odpisem amortyzacyjnym nie przekroczyły 45 zł / m3, a takie stawki nie jeden przedsiębiorca chciałby mieć.

 

 

Piszcie do nas co o tym sądzicie, na adres: info@firmylesne.pl lub na naszym profilu Facebook.  Czy maszyny w LP to zagrożenie dla zuli, czy pomoc? Czy zamiast wydawania pieniędzy na maszyny, nie lepiej byłoby zapłacić więcej zulom?

 

 

Swoją drogą - ciekawe, czy zabijają stosy po ich ułożeniu, oraz czy np. będą musieli jeździć dla odbiorcy po brakujące "7 kubików" na drugi koniec nadleśnictwa, co nieraz każe się robić zulowcom...

 

 

Źródło: Trybuna Leśnika, 5/2017

Opracował: JH

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE