silvapol
Informacje

Oferty w przetargach na 2020 rok [aktualizacja]

Dodano: 01.02.2021

Z przeprowadzonej przez redakcję Gazety Leśnej (nr 01/2021) analizy złożonych ofert w przetargach na prace leśne wynika, że walka rozgrywała się o pakiety maszynowe.

 

 

Tam, gdzie prace można wykonać maszyną, konkurencja bywa ostra. Bo jak już ktoś maszynę ma, i płaci za nią leasing, to pracować musi. Bez pracy maszyny nie spłaci, a z pracą nawet w niskiej stawce jakoś da radę, najwyżej coś dorzuci z poprzednich zysków lub sprzeda jedną z maszyn.

 

Ale tam, gdzie dominuje praca ręczna, w terenach trudnych, z liściakiem, już szaleć z ceną nie można. Bo pracownikowi trzeba zapłacić, i to coraz więcej.

 

Jak to wygląda w kilku przykładowych nadleśnictwach?

 

Gdańsk: Nadleśnictwo Kaliska
Wojna. Po 6 ofert na pakiety harwesterowe, nawet 4 oferty na pakiety leśnictwowe.
Zacznijmy od pakietów harwesterowych. Są dwa, na 5–6 leśnictw. Na pierwszy, wyceniony na ok. 1,2 mln zł, wpłynęło aż 6 ofert. Większość oscylowała wokół ceny 0,8–1 mln zł. Zulowcy dawali więc o ok. 10–25 proc. mniej od ceny nadleśnictwa. Ale jedna z ofert przebiła wszystkie: 450 tys. zł. To o 63 proc. mniej niż oszacowało nadleśnictwo.


Drugi pakiet harwesterowy został wyceniony na ok. 1,1 mln zł. Ofert też było 6, oscylowały wokół 700–900 tys. zł, czyli o
12–30 proc. niżej od ceny nadleśnictwa. I nasz rekordzista, który zaoferował cenę 422 tys. zł, o 61 proc. niżej od nadleśnictwa.

 

A pakiety leśnictwowe? Są cztery. Na dwa z nich wpłynęło po jednej ofercie. W jednym przypadku oferta była droższa o ok 100 tys. (plus 11 proc.), w drugim tańsza o 150 tys. (minus 13 proc). Na dwa ostatnie pakiety wpłynęły po 3–4 oferty. Najtańsze było o odpowiednio 200 tys. niższe od wyceny (minus 16 proc.) i o 140 tys. niższe od wyceny (minus 12 proc.).

Tu poza ceną kryteriami oceny ofert były: samodzielna realizacja – 20 proc., realizacja zamówienia przy pomocy osób o odpowiednim doświadczeniu i kwalifikacjach – 13 proc., termin płatności – 5 proc. I znów z informacji z otwarcia ofert nie wynika, by ktokolwiek skorzystał z dodatkowych punktów, poza tymi za termin płatności.

 

Krosno: Nadleśnictwo Dukla
Konkurencja była, ale niewielka. Jest tu 11 pakietów, każdy zawiera prace w jednym leśnictwie. Pakiety były wycenione od ok. 360 do 920 tys. zł. Na większość pakietów wpłynęło po jednej ofercie, zbliżonej do wyceny nadleśnictwa. Część była poniżej, część powyżej wyceny, ale wahania oscylowały najczęściej wokół kilku procent. Na jeden z pakietów złożono aż 3 oferty, najtańsza o 4 proc. niższa od wyceny. Na inny były dwie oferty, tańsza o 6 proc. niższa od wyceny.

 

Z informacji z otwarcia ofert nie wynika, czy ktoś uzyskał punkty za samodzielną realizację części zamówienia, za co można było dostać 40 proc. punktów.

 

Łódź: Nadleśnictwo Piotrków
Jeden pakiet na plus, dwa na minus. Nadleśnictwo oszczędzi blisko pół miliona. Są tu 3 obrębowe pakiety, po 3–5 leśnictw, jeden zawiera też szkółkę. Na jeden z pakietów, wyceniony na 3,7 mln zł, wpłynęła tylko jedna oferta o wartości prawie 100 tys. wyższej (przekroczenie o 3 proc.). Na dwa pozostałe pakiety wpłynęły dwie oferty.


W pakiecie wartym 2,9 mln zł tańsza oferta była o ponad 250 tys. zł niższa od wyceny
(minus 9 proc.), a w pakiecie wartym 2,2 mln zł tańsza oferta była niższa o 300 tys. zł od wyceny (minus
14 proc.)
.


Wszyscy oferenci zobowiązali się do samodzielnego pozyskania i zrywki.

 

 

Szerszą analizę przykładowych nadleśnictw znajdziecie w Gazecie Leśnej nr 01/2021. Zachęcamy do lektury!

 

 

[AKTUALIZACJA]

Firma, która złożyła ofertę w Nadleśnictwa Kaliska przesłała wyjaśnienie dotyczące swojej zaniżonej oferty. Treść wyjaśnienia dostępna jest pod linkiem: http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/oferty_w_przetargach_na_2020_rok_-_wyjasnienie,4684

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE