onliwood
Informacje

Piąta blokada maszyn

Dodano: 22.06.2017

Ponad dwudziestu aktywistów i aktywistek Greenpeace i Dzikiej Polski ponownie zablokowało pracę maszyn leśnych w Puszczy Białowieskiej. To już piąta blokada od zeszłego miesiąca.

 

 
Jak twierdzi Greenpeace Polska, maszyny w ostatnich dniach wycinały las w strefach chronionych UNESCO w nadleśnictwie Browsk.
 
 
Protest ma zwrócić uwagę na odbywającą się dzisiaj w Puszczy wizytę przedstawicieli państw komitetu UNESCO. Spotkanie to utrzymywane było w tajemnicy i do wzięcia w nim udziału nie zaproszono organizacji pozarządowych i naukowców przeciwnych działaniom ministra Jana Szyszko.

 

Grupa aktywistów i aktywistek Greenpeace i Dzikiej Polski zablokowała harwestera, który w ostatnich dniach pracowała przy wyrębie chronionej przez UNESCO części Puszczy Białowieskiej. Aktywiści zablokowali jej pracę własnymi ciałami i rozwinęli bannery z hasłami ?Stop wycince? i ?Cała Puszcza parkiem narodowym?.

 

Minister Szyszko przekracza granice rozsądku. To niebywałe, że na dwa tygodnie przed szczytem UNESCO, którego gospodarzem jest w tym roku nasz kraj, minister Szyszko po raz kolejny z dużą determinacją zmierza ku obniżeniu prestiżu Puszczy i ośmieszeniu Polski na arenie międzynarodowej. Nie tylko zezwala na dewastację Puszczy przez maszyny do masowej wycinki, ale także opowiada banialuki o bezprawnym wpisaniu jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ? powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. ? Trwa też ministerialne przeciąganie liny: do Białowieży przywieziono właśnie przedstawicieli państw wchodzących w skład komitetu UNESCO. Co typowe dla działań ministra, do spotkania nie zaproszono ani naukowców ani organizacji pozarządowych, które mogłyby pokazać prawdziwe oblicze dewastacji Puszczy Białowieskiej przez ciężkie maszyny - także w strefach UNESCO.

 

- Minister Szyszko próbuje za wszelką cenę zdeprecjonować wartość puszczy jako światowego dziedzictwa - nie możemy na to pozwolić, dlatego kontynuujemy blokady ciężkiego sprzętu. Za jego przyzwolenie wycinka w strefach chronionych jest kontynuowana, a przez to najcenniejsze fragmenty lasu chronione przez UNESCO znikają ? powiedział Adam Bohdan z Dzikiej Polski.

 

 

Źródło: Greenpeace Polska

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE