husqvarna
Informacje

Pierwszy projekt "tarczy antykryzysowej"

Dodano: 23.03.2020

Portal pb.pl dotarł do rządowego projektu nowelizacji ustawy antykryzysowej. Prezentujemy jego najważniejsze punkty i cały projekt.

 

 

Projekt nowelizacji ustawy antykryzysowej trafił w sobotę wieczorem do konsultacji. Z informacji „PB” wynika, że dzisiaj (t.j. w poniedziałek, 23.03.br.) zostanie on zmieniony zgodnie z sugestiami Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ZUS oraz UOKiK.

 

Propozycję zmian UOKiK można znaleź klikając tutaj: Propozycje zmian ustawy antykryzysowej UOKiK.

 

Projekt zostanie również uzupełniony o rozwiązanie zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę: samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody w marcu spady o więcej niż 50 proc. (w stosunku do lutego tego roku), będą przez trzy miesiące zwolnieni z płacenia składek ZUS.

 

Jak podaje pb.pl, bez tego punktu łączny koszt programu został oszacowany na 15,7 mld zł (w tym 85,3 mln zł z budżetu państwa, niemal 2,5 mld zł z FUS, 800 mln zł z FGŚP, 8,2 mld zł z FP i 4,1 mld zł z PFRON). 

 

Rządowy plan ratunkowy dla gospodarki przewiduje działania w czterech obszarach: poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, odroczenia w realizacji niektórych obowiązków, zabezpieczenia miejsc pracy i dochodów pracowników oraz rozwiązań umożliwiających i usprawniających realizację zadań.

Łącznie to niemal 70 punktów. 

 

W ramach poprawy płynności finansowej firm projekt przewiduje m.in.:

 • przesunięcie do 1 czerwca 2020 r. terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy za marzec i kwiecień,
 • możliwość udzielenia z Funduszu Pracy jednorazowej pożyczki w wysokości 5 tys. zł (z możliwością umorzenia w przypadku utrzymania zatrudnienia),
 • umożliwienie odliczenia straty poniesionej w 2020 od dochodu z 2019 r.,
 • odliczanie od dochodu darowizn na zwalczanie Covid-19,
 • odroczenie podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021,
 • obniżenie o 90 proc. czynszu, o ile najemca nie prowadził działalności w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. w związku z epidemią,
 • przyspieszenie wypłaty rekompensat dla sektorów energochłonnych,
 • wydłużenie obowiązywania umowy na imprezę turystyczną do 180 dni,
 • wydłużenie terminu na zwrot wpłat klienta do 180 dni,
 • wsparcie finansowe twórców i artystów.

 

Projekt wspomina również o odsunięciu w czasie części obowiązków przedsiębiorców, w tym m.in. złożenia nowego JPK_VAT (na 1 lipca 2020 r.), stworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (1 października 2020 r.) czy złożenia informacji o cenach transferowych (30 września 2020 r.). Czas na rejestrację importowanego pojazdu wydłuży się z 30 do 180 dni. Wydłuża też okres ważności na pobyt czasowy oraz wiz krajowych, orzeczeń (np. o niezdolności do pracy, niepełnosprawności, lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych). 

 

Nowelizacja wprowadza też:

 • dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy z FGŚP do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, przy obniżonym o 20 proc. wymiarze czasu pracy, do połowy wynagrodzenia minimalnego, ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę,
 • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz składek na ZUS przez starostę,
 • świadczenie dla zleceniobiorców i samozatrudnionych w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli przychód spadł o co najmniej 15 proc. do poprzedniego miesiąca,
 • możliwość wydłużenia przez rząd zasiłku opiekuńczego,
 • umożliwienie pracodawcom bardziej elastycznych zasad ustalania pracownikom czasu pracy i modyfikacji warunków zatrudnienia w celu zachowania miejsc pracy – ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego, wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy.

 

Wśród punktów dotyczących ułatwienia realizacji walki z koronawirusem znalazły się m.in.:

 • czasowa rezygnacja z zakazu rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towaru w niedziele,
 • wyłączenie BGK z obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych przy wdrażaniu instrumentów finansowych mających niwelować skutki COVID-19,
 • umożliwienie zasilenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego kredytem z BGK.

 

Pełną treść projektu nowelizacji ustawy znajdziesz tu: Projekt ustawy o Tarczy Antykryzysowej

 

 

 

Źródło: pb.pl

Fot. grafika.twitter

 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE