Kirdzik
xleasing
Informacje

Puszcza Białowieska - geneza tragedii wg leśnika

Dodano: 23.06.2017

Artur Hampel - były pracownik Lasów Państwowych opublikował dokumenty, z których miałoby wynikać, że to właśnie ekolodzy stoją za tragiczną sytuacją w Puszczy Białowieskiej. Cała sprawa sięga do 2007 roku.

 

 

Jak podaje portal natemat.pl, w 2007 roku leśnik z Białowieży znalazł siedliska kornika na 29 świerkach w rezerwacie krajobrazowym im. Władysława Szafera. To teren pod ścisłą ochroną, więc napisał pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, że w związku z zagrożeniem przeniesienia się korników na zdrowe drzewa, należy dokonać cięć sanitarnych. 

 

Niestety do walki o ochronę Puszczy przed tymi zabiegami waczyli się ekolodzy z podlaskiego oddziału Pracowni na rzecz Wszyskich Istot, którzy zablokowali pozwolenia na ścinkę zarażonych drzew.

 

Wspomniany portal przytacza także ciekawą wypowiedź jednego z ekologów, Adama Bohdana, który aktualnie "broni Puszczy" przed leśnikami:

 

"Jestem z tego dumny, że zablokowaliśmy wówczas wycinkę należało naturze pozwolić by sama zadziałała. W puszczy jest za duża populacja świerków. Dzięki działalności kornika ubędzie ich. W to miejsce pojawią się bardziej urozmaicone gatunki, na których kornik nie żeruje."

 

Ekolog broniąc się twierdzi, że obarczanie winą za obecny stan rzeczy jego ówczesnego protestu to bzdura.

 

Artur Hampel na swoim profilu Fb wspomniał, że mimo usilnych działań leśników i alarmowania o złej kondycji drzewostanów, Lasy ciągle nie otrzymywały zgody na wycinkę.

 

Kluczowym momentem, który zaważył na tragicznej sytuacji w Puszczy Białowieskiej był rok 2012, w którym resort środowiska radykalnie zmniejszył możliwą do pozyskania ilość drewna i wyłączył z użytkowania kolejne powierzchnie, co uniemożliwiło leśnikom usuwanie odpowiedniej liczby zaatakowanych drzew.

 

Efektem tych działań jest powiększająca się gradacja Kornika drukarza, która uśmierciła już 834 tysiące drzew (czyli 8 procent drzewostanu Puszczy) i dalej się rozprzestrzenia.

 

Dokumenty opublikowane przez leśnika:

A1

 

A2

A3

A4

A5

A6

 

Źródło: natemat.pl,   Adam Hampel - profil Facebook

fot. Marek Matecki / Lasy Państowe

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE