oleje Klimowicz Neste
Informacje

Rywalizacja na Wydziale Leśnym

Dodano: 13.04.2017

Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowało już 8. edycję Zawodów Młodych Leśników. Udział w nich wzięło 6 drużyn z Techników Leśnych z różnych części naszego kraju.

Tegoroczne zawody zyskały nową odsłonę, co cieszyło się uznaniem wśród zawodników i ich opiekunów.

W tym roku zawody odbywały się w dniach 30.03-1.04 br. na terenie, sąsiadującego z Wydziałem Leśnym, Ogrodu Dendrologicznego.

Zawodnicy rywalizowali aż w 12 konkurencjach.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencjach drwali, brali udział w m.in.: przerzynce kłód pilarką, torze przeszkód, rąbaniu drewna, okrzesywaniu czy szacowaniu miąższości stosu.

Zmagania były wyczerpujące, a zwycięstwo trafiło do najbardziej przygotowanych zawodników.

I miejsce zajęła drużyna z Technikum z Warcina, która zwyciężyła aż w 7 konkurencjach, II Technikum z Goraja, a III Technikum Ruciane Nida.

Wieczorem, tego samego dnia odbył się test wiedzy leśnej oraz BHP w leśnictwie. Wiele pytań sprawiło uczestnikom nie lada problem, gdy musieli wykazać się wiedzą np. z urządzania lasu oraz znać nazwy łacińskie wielu gatunków zarówno roślin i zwierząt.

Kolejnego dnia zawody przeniosły się do pobliskich lasów komunalnych. Zawodnicy rywalizowali w biegu na orientację, gdzie oprócz kondycji i rozeznania w terenie musieli wykazać się wiedzą fachową, gdyż na punktach kontrolnych musieli rozpoznawać eksponaty z różnych dziedzin leśnictwa.

Po podsumowaniu całej rywalizacji, w klasyfikacji drużynowej ogólnej: I miejsce zdobyło Technikum Leśne w Miliczu, II ? Zespół Szkół Leśnych w Goraju, III ? Technikum Leśne w Warcinie.

W klasyfikacji indywidualnej na III miejscu uplasowała się Hanna Lisiak z TL w Miliczu, otrzymując stypendium fundowane przez Koło Leśników w wysokości 150 zł miesięcznie. II miejsce zajął Piotr Szachowski z TL w Tułowicach, otrzymując stypendium od Dziekana Wydziału Leśnego w wysokości 250 zł.

Zwycięzcą tegorocznej 8 edycji Zawodów Młodych Leśników został Dawid Marcinek z TL w Miliczu. Laureat w przypadku podjęcia studiów na kierunku leśnictwo otrzyma stypendium Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w wysokości 350 zł miesięcznie.

Konieczność zmian

Prace nad nową formą Zawodów organizatorzy zaczęli jeszcze jesienią, kiedy zapadła decyzja o stworzeniu nowego regulaminu. Rokrocznie po zakończeniu zmagań, zawodnicy wypełniali ankietę, w której wypowiadali się na temat organizacji. Te same konkurencje w tym samym miejscu nie były już takie widowiskowe jak przed laty, co przekładało się na przeciętne opinie uczestników.

Wprowadzone w tym roku zmiany okazały się strzałem w dziesiątkę, zawodnicy jak i ich opiekunowie nie kryli zadowolenia z nowej odsłony zawodów.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok!