stihl wiosna
Informacje

SPL i PLIG u dyrektora generalnego LP

Dodano: 26.02.2018

Przedstawiciele SPL i PLIG spotkali się 20 lutego br. z Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym w siedzibie DGLP w Warszawie. Celem spotkania było omówienie dalszej współpracy na lini Zule - LP.

 

 

Ze strony DGLP w spotkaniu, poza dyrektorem Koniecznym, udział wzięli: zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Bogusław Piątek i kierownik komórki organizacyjnej ds. przedsiębiorczości leśnej w DGLP Krzysztof Knop. SPL reprezentowali: prezes Tadeusz Ignaciuk, Radosław Raczkowski, Waldemar Spychalski i Wojciech Szczotka. PLIG reprezentowali: prezydent Alicja Stryszyk, Wojciech Wójtowicz i Rafał Jajor.

 

Jak podaje PLIG na swojej stronie, dyrektor Konieczny wyraził chęć współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców leśnych. Poinformował uczestników spotkania, że z dniem 1 marca br. wchodzi w życie ?Zarządzenie nr 13 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 lutego 2018 r. w sprawie Regulaminu organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych?. Obecne kierownictwo Lasów Państwowych uznało za zasadne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej DGLP Zespołu ds. bezpieczeństwa i ochrony pracy w Leśnictwie, który będzie realizował zadania aktualnie przypisane do dwóch komórek organizacyjnych DGLP tj. Stanowiska ds. BHP i Stanowiska ds. przedsiębiorczości leśnej.

 

Następnie głos zabrali przedstawiciele przedsiębiorców leśnych.

 

Według PLIG głównymi sprawami, którymi należy się zająć to:

 

1) Odejście od 5% nadmiarów dla drewna stosowego,

2) Odejście od zabijania stosów,

3) Ograniczenie liczby sortymentów na jednej pozycji,

4) Wyrób sortymentów w wielokrotnościach,

5) Harmonogramy pracy,

6) Szlaki technologiczne/zrywkowe i ich obligatoryjne stosowanie,

7) Zdarzające się przypadki ograniczania dla pracy w systemie maszynowym.

 

 

Rafał Jajor, dyrektor biura PLIG poruszył ponadto jeszcze cztery sprawy: 1) toczących się w Ministerstwie Środowiska prac nad zmianą zasad szkolenia i uzyskiwania uprawnień dla pracowników leśnych, 2) prac nad pomiarem fotooptycznym drewna, 3) prac nad ew. zmianą współczynników przeliczeniowych mp na m? dla drewna stosowego, 4) zakupu maszyn leśnych przez LP.

 

Waldemar Spychalski z SPL mówił zaś, że przedsiębiorcy leśni nie walczą obecnie o zyski dla swoich firm, ale o utrzymanie pracowników w lesie. I problemu nie rozwiążą maszyny, ani te kupowane przez LP, ani te prywatne, bo w Skandynawii maszyny są od wielu lat, a ludzie są nadal w lesie potrzebni.

 

Jak mówił Spychalski, są oczywiście firmy w Polsce, które pracują tanio, ale albo są pod kreską i walczą tylko o spłacenie leasingów, albo mają już spłacone maszyny i nie inwestują w nowe. Wiele firm leśnych utrzymuje się też obecnie z działalności poza lasem.

 

Krzysztof Knop informował, że prace nad katalogami pracochłonności prac leśnych toczą się w ORWLP w Bedoniu. Toczą się też prace nad instrukcją użytkowania lasu i nad nową sortymentacją. Część projektów jest już po wewnętrznych konsultacjach w LP.

 

Dyrektor Piątek zgodził się z faktem, że mamy obecnie zjawisko odpływu ludzi z pracy w lesie. A co do stawek wyraził przekonanie, że rynek wymusi tu odpowiednie zachowania.

 

Radosław Raczkowski mówił, że LP powinny sprzedawać drewno jak hurtownik, a nie jak jest teraz, jak detalista, który przygotowuje odbiorcy gotowy produkt. Jak mówił, firmy leśne się z tym już pogodziły. Prosił jednak o włączenie przedstawicieli środowiska wykonawców prac leśnych do prac Komisji Drzewnej.

 

Dyrektor generalny LP - Andrzej Konieczny, który swoją funkcję sprawuje od końca stycznia, prosił o czas niezbędny na zapoznanie się z poruszonymi sprawami oraz o to, by rozmawiać o wszystkich sprawach na zasadach dżentelmeńskich. Jak mówił, trzeba się zastanowić generalnie w Polsce nad przyszłością leśnictwa, bo teraz patrzymy przez dziurkę od klucza na rzeczywistość, która jest bardzo szeroka. Jak mówił podsumowując spotkanie, zależało mu na tym, by jak najszybciej spotkać się z reprezentantami firm leśnych.

 

Na spotkaniu ustalono także wstępnie termin kolejnej Komisji Wspólnej na koniec kwietnia br (24 / 25).

 

 

 

Źródło: PLIG

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE