serafin
Informacje

Spotkanie PZPL z UDT

Dodano: 16.03.2021

10 marca br., z inicjatywy Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, odbyło się w trybie zdalnym spotkanie przedstawicieli Związku z przedstawicielami Urzędu Dozoru Technicznego.

 

 

Jak podaje Polski Zwiazek Pracodawców Leśnych na swojej stronie internetowej, ze strony centrali UDT w Warszawie w spotkaniu wzięli udział: Jacek Kocięcki – Dyrektor Departamentu Techniki, Paweł Rajewski – Kierownik Wydziału Urządzeń Transportu Bliskiego, Departament Techniki, Piotr Kapica – Specjalista Urządzeń Transportu Bliskiego.


Stronę Polskiego Związku Pracodawców Leśnych reprezentowali: Wojciech Wójtowicz – prezes PZPL, Leszek Hoffman – przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZPL, Rafał Jajor – dyrektor biura PZPL.


Podczas spotkania omówione zostały zasady nadzoru UDT nad żurawiami leśnymi. Przedstawiciele PZPL zwracali uwagę na obejmowanie kontrolą UDT coraz szerszego zakresu, już nie samego żurawia, ale też nośnika, na jakim jest posadowiony. Kontroli podlegają często np. opony maszyny.


Pracodawcy zwracali też uwagę na fakt, że dozór UDT generuje po stronie przedsiębiorcy leśnego dodatkowe koszty, więc skoro już są ponoszone, to kontrole powinny prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Dlatego powinny obejmować te elementy, które mają realny wpływ na bhp.


Na poprawie bhp przy pracach leśnych zależeć powinno przecież przede wszystkim pracodawcom leśnym, bo to na nich ciąży odpowiedzialność za ewentualne wypadki pracowników. Największa wypadkowość w lesie jest związana jednak głównie z pracą pilarką, i to tu powinniśmy kłaść nacisk na poprawę bhp.


Przedsiębiorcy zwracali też uwagę na długi, czasem 2–3 tygodniowy czas oczekiwania na przyjazd inspektora UDT.


Przedstawiciele UDT wskazywali, że produkcja maszyn podlega we wszystkich krajach UE Dyrektywie Maszynowej, a więc tym samym przepisom. Ale już przepisy w zakresie eksploatacji maszyn są domeną każdego kraju, i mogą być w każdym państwie inne.Obie strony wykazały chęć kolejnych spotkań.

 

 

Źródło: PZPL

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE