fortech serwis
Informacje

Stanowisko drzewiarzy ws. nowej definicji drewna energetycznego

Dodano: 08.06.2020

Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianą definicji drewna energetycznego. Drzewiarze sprzeciwiają się tym zmianom.

 

 

O sprawie zmian definicji pisaliśmy tutaj: http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/ustawa_o_oze_umozliwi_lp_sprzedaz_drewna_pelnowartosciowego_jako_energetyczne,4476

 

Organizacje skupiające drzewiarzy wystosowały pismo, w którym odnieśli się krytycznie do planowanych zmian. Twierdzą, że zmiana definicji drewna energetycznego jest tylko podyktowana korzyściami dla Lasów Państwowych, nie uwzględniając potrzeb rynku.

 

Twierdzą, że marnotrastwem jest przekazywanie jakiegokolwiek surowca na cele energetyczne, które mogłoby zostać wykorzystane w przemyśle przetwórczym.

 

Proponują także swoje rozwiązanie, wykorzystujące definicję drewna energetycznego określonej w projekcie rozporządzenia dot. cech jakościowo-wymiarowych drewna.

 

Poniżej treść pisma:

 

Poznań, dnia 05.06.2020r.

 

Szanowny Pan
Michał Kurtyka
Minister Klimatu


Jako organizacje zrzeszające kluczowe branże krajowego przemysłu drzewnego: producentów płyt drewnopochodnych, mebli, palet, programu ogrodowego chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że do produkcji przemysłowej może być również wykorzystywane drewno gorszej jakości m.in. posuszowe, drewno z przebarwieniami, drewno o gorszym stopniu okrzesania, drobnica. Kwestią pozostaje tylko cena oraz ustalenie odpowiednich do jakości form obmiaru takiego surowca. Pozostałości produkcyjne z tartaków w postaci trocin, wiórów, zrębków, zrzynów również stanowią pełnowartościowy surowiec.

 

Uważamy, że marnotrawstwem jest przeznaczenie na cele energetyczne jakiegokolwiek materiału drzewnego, który może być wykorzystywany jako surowiec do dalszego przerobu w przemyśle przetwórczym. Tym bardziej taki surowiec nie powinien zostać objęty subwencjami.

 

Naszym zdaniem niedopuszczalnym jest proponowany zapis zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii z 27. maja 2020r. w artykule 1, zezwalający na subwencjonowane spalanie właściwie każdego rodzaju drewna, wykorzystywanego do tej pory przez przemysł płytowy, celulozowy, producentów palet i galanterii ogrodowej, jedynie z wyłączeniem drewna tartacznego i przeznaczonego na sklejki lub okleinę.

 

Proponujemy aby skorzystać z definicji drewna energetycznego określonej w projekcie rozporządzenia dot. cech jakościowo-wymiarowych drewna. Projekt tego rozporządzenia został wypracowany w konsensusie przez branże przemysłu drzewnego, W związku z tym należałoby zachować wypracowaną definicję, która została szczegółowo przeanalizowana przez uczestników rynku drzewnego i jest zgodna z zasadą kaskadowego wykorzystania drewna, jak i hierarchią postępowania z odpadami.

 

Konsekwencje subwencjonowanego przemysłowego spalania drewna w celu wytworzenia energii odbiją się niekorzystnie zarówno na kondycji przedsiębiorców wykorzystujących go w procesie produkcji, jak też i na poziomie emisji CO2. W wyniku rywalizacji dotowanej energetyki z przemysłem przetwarzającym drewno nastąpi zmniejszenie możliwości produkcyjnych branż związanych z przetwórstwem drewna . Także efekt związania CO2 w gotowych produktach zostanie znacznie zmniejszony. Tarcica, płyty, meble, panele podłogowe i wszystkie wyroby z drewna i papieru wiążą CO2 na wiele lat. W tym procesie redukcji dwutlenku węgla drewno jest efektywnie wykorzystywane. Spalanie drewna w celu produkcji energii może odbywać się dopiero na końcu łańcucha wykorzystania i recyklingu surowca. Proste spalanie leśnego drewna celem uzyskania energii, co umożliwi proponowana poprawka, znacznie skraca cykl, w którym dwutlenek węgla jest zatrzymywany w gotowych produktach.

 

Należy tez podkreślić, że obecne trudności w zbyciu drewna średniowymiarowego przez Lasy Państwowe wynikają ze zbyt wysokich cen po jakich to drewno jest oferowane. Pomimo próśb wielu stowarzyszeń reprezentujących przemysł drzewny Lasy Państwowe, od wielu miesięcy, nie podejmują jakichkolwiek rozmów mających na celu poprawę możliwości i warunków zbytu drewna.

 

Jesteśmy otwarci na dyskusję w kwestii znalezienia najlepszych rozwiązań pozwalających na zagospodarowanie nadmiarów drewna jakimi dysponują Lasy Państwowe a także wypracowania standardów drewna energetycznego.

 


Z wyrazami szacunku:

 

Marek Kubiak – Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Jędrzej Kasprzak – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce
Roman Malicki – Polski Komitet Narodowy EPAL
Longin Graczkowski – Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego

 


Do wiadomości:
Pani Vice Premier Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju
Pan Minister Michał Woś – Minister Środowiska

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE