Utech
Informacje

Usuwanie skutków nawałnic idzie pełną parą

Dodano: 17.10.2017

W tym roku Polskę nawiedziły nawałnice, których skutki będziemy odczuwali przez długie lata. Jak zatem postępują prace przy uprzątaniu ich skutków?

 

 

Jak podaje RDLP w Toruniu, po sierpniowej nawałnicy (nazywanej przez nas "Klara"), w czternastu ?klęskowych nadleśnictwach? (Bydgoszcz, Czersk, Gołąbki, Przymuszewo, Różanna, Runowo, Rytel, Solec Kujawski, Szubin, Tuchola, Zamrzenica, Żołędowo, Lutówko, Woziwoda) pracuje na miejscu 138 zakładów usług leśnych.

 

Obecnie ścinki, przerzynki i okrzesywania dokonuje 126 harwesterów (oraz 2 należące do LP), wspieranych przez 115 forwarderów oraz 195 ciągników i przyczep samozaładowczych, zrywających surowiec do dróg wywozowych, a także inny sprzęt.

 

Dziewięć nadleśnictw podzieliło teren leśnictw na sektory. Kadra Służby Leśnej została wsparta dodatkową obsadą (50 podleśniczych, a także inne stanowiska), w celu usprawnienia prac porządkowych. Praca odbywa się również w soboty.

 

Do końca września nadleśnictwa ?klęskowe? pozyskały 297 909 m3 surowca.

 

Zaledwie 2 miesiące po huraganie 100-lecia, 5 października Wielkopolskę ponownie dotknął kataklizm. Tym razem był to orkan Ksawery.

 

W RDLP w Poznaniu zostały uszkodzone zostały domy, zerwanie trakcje, braki w dostawach prądu i wody to tylko niektóre z jego skutków. Ucierpiały również lasy. Szalejący w południowo-zachodniej Wielkopolsce orkan według wstępnych szacunków spowodował szkody na blisko 160 000 m3 drewna.

 

Wichura przemieszczała się nad południowo-zachodnią Wielkopolską do późnego wieczora 5 października. Silny wiatr, wiejący w porywach ponad 100 km/godz., przeszedł przez teren wielu nadleśnictw poznańskiej dyrekcji, łamiąc i wyrywając drzewa z korzeniami.

 

Najbardziej ucierpiało nadleśnictwo Włoszakowice, straty są ogromne. W ciągu kilku godzin zniszczonych zostało wiele pojedynczych drzew oraz całe fragmenty drzewostanów. Wciąż trwa szacowanie szkód. Wiele miejsc, zwłaszcza w głębi lasu, jest wciąż niedostępnych.

 

Na terenie RDLP w Szczecinie orkan Ksawery wyrządził szkody w drzewostanach w postaci około 231 tys. m3 wywrotów i złomów, przy czym szkody powierzchniowe odnotowano na powierzchni około 10 tys. ha, w tym kwalifikujących się do usunięcia zrębami zupełnymi na pow. ok. 40 ha.

 

Ponadto wystąpiły szkody w infrastrukturze leśnej (głównie ogrodzenia upraw leśnych).

 

Do nadleśnictw najbardziej poszkodowanych w wyniku w/w ekstremalnych zjawisk pogodowych należą: Mieszkowice, Chojna, Ośno Lubuskie, Sulęcin, Rzepin, Dębno.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE