Utech
Informacje

Warunki zatrudniania więźniów w lasach

Dodano: 05.11.2021

Gorącym tematem w ostatnim czasie jest zatrudnianie więźniów do pracy w polskich lasach. Jakie warunki trzeba spełnić i co czeka pracodawcę gdy zdecyduje się na taki krok?

 

 

Dla przykładu z zakładu karnego w Nowym Sączu pracuje na zewnątrz obecnie ok. 70 skazanych. Prace wykonują w różnych firmach np. produkujących meble, autozłomach, innych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Pracowali też m.in. w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie sprzątali szlaki, poprawiali ogrodzenia itp.

 

Więźniów trzeba odbierać codziennie z zakładu karnego i odwozić po pracy. Pracodawcy przysługuje zwrot 35 proc. wynagrodzenia więźnia. Skazany jest zatrudniany na podstawie skierowania do pracy, nie podpisuje się z nim umowy o pracę. W każdym momencie można go zwolnić.

 

Ubezpieczenie wypadkowe i emerytalne jest koniecznie, ale chorobowe już nie (skazany nie ma chorobowego). Stawka to 15–16 zł brutto/godzinę pracy więźnia (ustawowa stawka minimalna) i od tej właśnie stawki przysługuje pracodawcy 35 proc. zwrot. Wynagrodzenie pracodawca płaci na konto zakładu karnego i to zakład rozlicza się dalej ze skazanym.

 

Przedstawiciele SW byli także obecni na spotkaniu zuli z LP na terenie RDLP w Krakowie. Pisaliśmy o tym tutaj:

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/krakow_-_spotkanie_zulowcow_z_kierownictwem_rdlp,4909

 

 

Więcej informacji o warunkach zatrudniania więźniów do prac w przedsiębiorstwie leśnym znajdziecie w listopadowym numerze (11/2021) Gazety Leśnej.

 

 

Fot. RDC

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE