Kirdzik
WBleasing
Informacje

Zawody drwali studentów leśnictwa

Dodano: 23.05.2017

18 i 19 maja po raz VIII odbyły się ogólnopolskie Zawody Drwali Studentów Leśnictwa. Zostały one zorganizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Udział w nich wzięli najlepsi drwale z trzech Wydziałów Leśnych w Polsce, tj: Warszawy, Poznania i Krakowa.

 


Pierwszego dnia zawodnicy wraz z sędziami udali się autokarem na powierzchnię zrębową do nadleśnictwa Chojnów. Tam odbyła się ścinka drzew. Jest to jedna z najtrudniejszych konkurencji. Zawodnik ma za zadanie ściąć drzewo i trafić nim w ustawiony w odległości 15m od drzewa palik. Ważne jest również zachowanie odpowiednich, ściśle określonych parametrów pniaka oraz zasad BHP. Tego dnia najlepszy okazał się Łukasz Schuetza z poznańskiej uczelni. 10 zawodników z najwyższą liczbą punktów przeszło do dalszego etapu rywalizacji. Udało się to 5 zawodnikom z Warszawy, 4 z Poznania oraz jednemu z Krakowa.

 

Zmagania odbyły się kolejnego dnia na terenie Kampusu SGGW w Stolicy. Pogoda od samego rana dopisywała, niebo było bezchmurne, a termometr pokazywał ponad 25 kresek powyżej zera. Pierwszą konkurencją była zmiana piły łańcuchowej. Należało to zrobić jak najszybciej oraz jak najdokładniej, ponieważ złożona pilarka nie mogła być już modyfikowana przez zawodników przez kolejne 2 konkurencje. Zmiana łańcucha wydaje się prosty zadaniem jednak osiągnięcie czasu poniżej piętnastu sekund wymaga wiele godzin poświęconych na trening.

 

Kolejnym zadaniem była przerzynka złożona kłód. Polegała ona na odcięciu plastrów z 2 ustawionych pod kątem kłód, rozpoczynając cięciem od dołu do połowy średnicy, a następnie dokończyć cięcie z góry tak aby oba rzazy jak najdokładniej się ze sobą zeszły.

 

Przedostatnią konkurencją była przerzynka na dokładność. Należało odciąć plastry drewna z kłód leżących na desce, przysypanej warstwą trocin tak aby nie zahaczyć leżącej deski zębem piły łańcuchowej. Finałową konkurencją było okrzesywanie. Jest to zawsze najbardziej widowiskowa konkurencja, która przyciąga najwięcej obserwatorów. Zawodnik ma za zadanie odciąć 30 „gałęzi”, równo z pobocznicą drewna na specjalnie przygotowanej kłodzie, dokonując to w jak najkrótszym czasie oraz bez uszkadzania kłody.

 

Po zasięgnięciu opinii sędziów i podliczeniu punktów poznaliśmy zwycięzców:
Pierwsze miejsce zajął Łukasz Maruszczyk z Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Zawodnik ten zdeklasował swoich rywali osiągając 1500 pkt. Zdobył on najwyższe miejsce na podium w 3 konkurencjach rozgrywanych tego dnia. Srebro wywalczył Łukasz Schuetza (WL Poznań) zdobywając 1373 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Grzegorz Szykut z 1335 pkt. (WL Warszawa).

 

W klasyfikacji drużynowej miejsce pierwsze przypadło zawodnikom gospodarzy.

 

Tegoroczni mistrzowie zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez firmę Husqvarna. Każdy z uczestników otrzymał nagrody pocieszenia przygotowane przez Lasy Państwowe oraz Wydział Leśny SGGW w Warszawie.

 

Gratulujemy zawodnikom oraz organizatorom za przygotowanie Zawodów i czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję zmagań w przyszłym roku.

                                                                                                         

 

 

Kacper Borowski

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE