serafin
Informacje

Zielony Ład, a LP

Dodano: 31.03.2021

W sprawie wdrażanej unijnej Strategii, LP już na początku lutego zorganizowały konferencję online z udziałem przedstawicieli przemysłu drzewnego, przedsiębiorców leśnych i świata nauki. Przygotowano na nią specjalne opracowania z wykresami, z których można dowiedzieć się o co chodzi w unijnej Strategii.

 

 

Jak podaje Gazeta Leśna (03/2021), jej kluczowym celem jest objęcie ochroną ścisłą 10 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej. Co to zdaniem LP oznacza dla Polski?

 

O sprawie informowaliśmy tutaj:

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/dyskusja_nt_nowego_zielonego_ladu_w_ue,4695

 

W komunikacie Komisji Europejskiej zapisano, że „na obszarach objętych ochroną ścisłą zabronione będą łowiectwo, rybołówstwo i leśnictwo oraz »praktyki wydobywcze«. Strategia zakłada zdefiniowanie, mapowanie, monitorowanie i ochronę ścisłą wszystkich pozostałych w UE lasów pierwotnych i starodrzewów”.

 

LP zakładają, że ochroną ścisłą „z oczywistych powodów” nie będą objęte grunty orne, łąki czy tereny zabudowane, dotyczyć to będzie głównie lasów – zwłaszcza starych drzewostanów.

 

Obliczono jak to ma wyglądać w przypadku Polski: „10 proc. powierzchni lądowej to 3,12 mln ha, jeśli odejmiemy parki narodowe i rezerwaty (0,348 mln ha), to należy dojść do wniosku, że ochroną ścisłą należy dodatkowo objąć powierzchnię ok. 2,75 mln ha” – czytamy w prezentacji, którą przygotowały Lasy.


LP przewidują, że ochroną ścisłą zostaną objęte lasy należące do Skarbu Państwa (w zarządzie PGL LP), a nie lasy prywatnych właścicieli, którzy mogliby się domagać za to rekompensaty
.

 

Wprowadzenie "zielonego ładu" będzie miało wg LP następujące skutki: spadek pozyskania surowca drzewnego nawet o połowę, spadek dostępności drewna i wzrost jego ceny, a także zamierające lasy zamiast pochłaniać dwutlenek węgla stałyby się jego emiterem.

 

 

To tylko fragment artykułu - całość możecie znaleźć w GAZECIE LEŚNEJ 03/2021. Zachęcamy do lektury!

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE