stihl
Lasy Państwowe

Awanse dla 1/3 pracowników LP mimo "niepewnej sytuacji ekonomicznej" LP

Dodano: 04.06.2020

We wtorek 2 czerwca, w siedzibie Ministerstwa Środowiska o godzinie 16.00 odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Michał Woś – Minister Środowiska, oraz przedstawiciele Lasów Państwowych i części związków zawodowych. Na tym spotkaniu Woś poparł Andrzeja Koniecznego na stanowisku dyrektora generalnego LP oraz zapowiedział awanse dla 1/3 załogi, które zaczną się w lipcu br.

 

 

Na spotkaniu obecni byli również zastępcy dyrektora generalnego LP - Bogusław Piątek i Krzysztof Janeczko, oraz związki zawodowe: Związek Leśników Polskich w RP (reprezentowany przez Jarosława Szałatę oraz Krzysztofa Górskiego), Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa i Ochrony Środowiska ZZ „Budowlani” oraz KSDiOŚ NSZZ „Solidarność”-80 i ZZ PTL.

 

Przedstawiciele KSPL NSZZ „Solidarność” i KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” nie pojawili się na spotkaniu. Wcześniej wyrazili oni ostre wotum nieufności wobec Koniecznego. Pisaliśmy o tym tutaj:

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/ostre_wotum_nieufnosci_lesnikow_wobec_dyrektora_koniecznego,4466

 

Przed opisywanym powyżej spotkaniem Przewodniczący ZLP w RP, KSPLiOŚ ZZ „Budowlani” oraz KSDiOŚ NSZZ „Solidarność”-80 podpisali i następnie w trakcie spotkania przekazali Ministrowi Środowiska Michałowi Wosiowi stanowisko, tychże związków, odnośnie pisma KSPL NSZZ „Solidarność z dnia 17 maja 2020 r. Odcinają się w nim od negatywnego stanowiska wobec dyrektora generalnego LP.

 

Treść przekazanego pisma znajdziecie poniżej:

http://zlpwrp.pl/wp-content/uploads/2020/06/wsp%C3%B3lne-stanowisko-zz-str1-745x1024.jpg

http://zlpwrp.pl/wp-content/uploads/2020/06/wsp%C3%B3lne-stanowisko-zz-str2-745x1024.jpg

 

Jak podaje ZLP w RP na swojej stronie internetowej, podczas spotkania Minister Michał Woś przekazał następujące informacje:

 

  • Sytuacja gospodarcza Lasów Państwowych jest coraz lepsza i stabilizuje się, lecz od lat nie była tak „kiepska”. Sytuacja ekonomiczna jest niepewna.

 

  • Procedowana jest ustawa o odnawialnych źródłach energii, w której będzie zawarta, długo oczekiwana przez leśników, definicja drewna energetycznego. Minister Środowiska jest dobrej myśli. Uważa, że ustawa trafi pod obrady Sejmu jeszcze w czerwcu br. i zostanie uchwalona. Ma to usprawnić sprzedaż drewna i poprawić jej wyniki.

 

  • Minister Środowiska Michał Woś jednoznacznie określił się, że w pełni ufa Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych Andrzejowi Koniecznemu. Nie ma akceptacji do działań KSPL NSZZ „Solidarność” i KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność”  w temacie wotum nieufności dla Dyrektora Generalnego LP. Minister stwierdził, że  „nie moją rolą są układanki polityczne i partyjniactwo, ale troska o polską przyrodę, Lasy Państwowe i leśników”. Zapewniał, że nie będzie roszad kadrowych związanych z polityką. Natomiast liczą się kompetencje i przygotowanie do pełnienia różnych stanowisk w LP.

 

O ostatnich "roszadach kadrowych" w LP pisaliśmy tutaj: http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/nowi_dyrektorzy_rdlp_aktualizacja_19052020,4445

 

  • Michał Woś potwierdził także uruchomienie awansów dla 1/3 załogi od lipca br.

 

Za awansami oczywiście idą podwyżki, choć jak sami leśnicy i minister zaznaczają, że sytuacja ekonomiczna firmy jest niepewna... Świadczą o tym również pisma z nadleśnictw do przedsiębiorców leśnych o możliwej utracie płynności finansowej przez LP. Tę sytuację opisywaliśmy tutaj: http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/utrata_plynnosci_finansowej_lp_-_listy_do_przedsiebiorcow,4400

 

Pod koniec spotkania przewodniczący ZLP w RP Jarosław Szałata omówił obecną sytuację leśników i złożył wniosek do Ministra Środowiska Michała Wosia o uruchomienie nagrody z okazji Dnia Lasu dla wszystkich pracowników Lasów Państwowych w równym wymiarze. Minister określił się, że w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym LP  rozważy sprawę i w zależności od możliwości ustosunkuje się do wniosku.

 

Na zakończenie Minister Michał Woś podziękował za zaangażowanie w prace na rzecz pracowników przedstawicielom wszystkim związków zawodowych obecnych na spotkaniu. Liczy na owocną współpracę i deklarował wolę cyklicznych spotkań oraz wspólnych działań na linii Ministerstwo Środowiska – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – strona społeczna.

 

 

 

 

Źródło: zlpwrp.pl

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE