bmf - agromet
Lasy Państwowe

Dwa miesiące opóźnienia w RDLP w Zielonej Górze

Dodano: 03.06.2020

Realizacja prac zakresu maszynowego pozyskania drewna opóźniona o ponad dwa miesiące. Takie informacje uzyskał Polski Związek Pracodawców Leśnych od RDLP w Zielonej Górze.

 

 

Dane dotyczą prac realizowanych na terenie zielonogórskiej dyrekcji. Planuje ona w tym roku zlecić prace z zakresu pozyskania drewna za kwotę ok. 41 mln zł. To w ramach czynności CWDMN i CWDN-D.

 

Na 20 maja zrealizowano prace pozyskaniowe za kwotę niecałych 10 mln zł, co stanowi ok. 25 proc. planu rocznego.

 

Z upływu czasu wynikałoby, że pod koniec maja należałoby wykonać już 38 proc. planu rocznego. Prace pozyskaniowe są więc opóźnione w stosunku do upływu czasu o ponad półtora miesiąca.

 

Najgorzej wygląda pozyskanie maszynowe. W ramach czynności CWDMN zrealizowano tylko 21 proc. planu rocznego. Tu opóźnienie przekracza dwa miesiące.

 

Lepiej jest z hodowlą, bo tę wykonuje się w dużej mierze wiosną. Tu na 20 maja mamy zrealizowane prawie 40 proc. planu rocznego.

 

Przypomnijmy, że mówimy tu o realizacji prac pod względem ich wartości, a więc planowano prace za kwotę X, a wykonano za kwotę Y.

 

Przypomnijmy też, że nadleśnictwa, zgodnie z umowami z zulami, są zobligowane do zlecenia w ciągu roku prac o wartości min. 70 proc. całego kontraktu, a więc prac o wartości do 30 proc. całej umowy mogą w ogóle nie zlecić. Czy tak będzie, nie wiadomo. Wszystko zależy zapewne od tego, jak zachowa się w najbliższych miesiącach gospodarka, i czy drewno zacznie się sprzedawać.

 

Polski Związek Pracodawców Leśnych pytał RDLP w Zielonej Górze o realizację umów, gdyż, jak pisze w piśmie, otrzymał „sygnały od przedsiębiorców leśnych mówiące o tym, że zarówno w pakietach mieszanych (hodowlanych) jak i harwesterowych w ostatnim czasie prace nie są zlecane niemal zupełnie”.

 

Związek podkreśla także, że „w pakietach mieszanych (hodowlanych) realizacja samych prac pielęgnacyjnych, bez pozyskaniowych, nie daje szans firmom leśnym na utrzymanie”.

 

Dalej w piśmie PZPL czytamy, że „w pakietach harwesterowych, których założeniem było pozyskanie maszynowe dużej ilości drewna w możliwie wysokim reżimie technologicznym, a więc w szybkim czasie na zgrupowanych powierzchniach, pozyskiwanie maszynowe małych ilości drewna „pod klienta” jest także dla firm leśnych nieopłacalne”.

 

W odpowiedzi na pismo PZPL dyrektor RDLP w Zielonej Górze Wojciech Grochala podał ogólne informacje o realizacji planu na terenie dyrekcji. Wynika z nich, że realizacja wszystkich prac jest na dzień 20 maja na poziomie 29 proc.

 

Dyrektor przyznał, że napływają do niego apele nie tylko od przedsiębiorców leśnych, lecz również od innych kooperantów o złagodzenie działań oszczędnościowych, które w negatywny sposób odbijają się na kondycji ich firm.

 

Napisał jednak, że z uwagi na kryzys związany z pandemią koronawirusa drewno jest pozyskiwane tylko na konkretne zamówienie kupującego, o ile nie ma danego sortymentu na zapasie.

 

Dyrektor Wojciech Grochala zapewnia w liście, że „w żadnej z jednostek RDLP w Zielonej Górze nie ma całkowitego wyhamowania prac w stosunku do zakładów usług leśnych - są one realizowane lecz w mniejszym zakresie”.

 

Dyrektor pisze także do PZPL, że już 31 marca br. zobligował nadleśniczych „do odpowiedzialnego zachowania się w stosunku do zakładów usług leśnych uwzględniając kluczowe kwestie w zakresie pozyskania drewna, a także prac w zagospodarowaniu lasu - zlecenia muszą być dokładnie analizowane w różnych aspektach (również w kontekście oceny kondycji zul), gdyż nie możemy doprowadzić do upadku tych firm, które uważamy za naszych ważnych partnerów i których istnienie zależy także od nas”.

 

Więcej informacji, w tym szczegółowe dane na temat realizacji różnych pakietów na terenie RDLP w Zielonej Górze na stronie Polskiego Związku Pracodawców Leśnych:
http://pzpl.org.pl/co-robimy/66-realizacja-prac-w-zielonej-gorze

 

 

Tabela: Realizacja umów z zakresu gospodarki leśnej dla poszczególnych typów pakietów na terenie RDLP w Zielonej Górze w 2020 r. Realizacja dotyczy okresu od 1 stycznia do 20 maja 2020 r.

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE