proml ponsse
Lasy Państwowe

Leśne Gospodarstwa Węglowe w LP

Dodano: 14.07.2017

Jak szacują Lasy Państwowe, poprzez sadzenie odpowiednich gatunków roślin i drzew, Lasy mogą zwiększyć zdolność pochłaniania CO2.

 Jest to polska propozycja na realizację tzw. paryskiego porozumienia klimatycznego.

 

 Z 200 m3 lasu z odpowiednimi dosadzeniami buka można uzyskać wg LP ok. 5 - 15 proc. więcej pochłanianego CO2 niż z lasów bez dodatkowych nasadzeń.

 

Aktualnie prowadzony jest program pilotażowy tego projektu, który ma potrwać do 2026 roku. W prace zaangażowanych jest 26 nadleśnictw z całego kraju.

 

Jak podaje Trybuna Leśnika (nr 6/2017) w przyszłym gospodarstwie węglowym, na terenie Nadleśnictwa Hreby (RDLP w Katowicach), w pierwszej dekadzie kwietnia pobrano materiały z gleby, ścioły, runa, podszytu i podrostu, a także drzew do specjalistycznych badań.

 

Na odpowiednio wcześniej wytypowanej "Podstawowej Komórce Węglowej" (PKW), robotnicy Zakładu Usług Leśnych "Brzoza", pod nadzorem pracowników BULiGL selekcjonowali odpowiednie próbki do badań. Najtrudniejszą do pozyskania okazał się osiemdziesięcioletni dąb, wraz z całym systemem korzeniowym.

 

Część zebranego materiału z pozyskanego drzewa musiała zostać pocięta i zezrębkowana.

 

Pobrane próbki przesłano następnie do Nadleśnictwa, gdzie je opisano, a dalej ich analizą zajmie się laboratorium.

 

W innych nadleśnictwach pozyskano do badań sosnę (40 lat), świerk (50 lat), buk (80 lat), a także olchy, jodły, brzozy.

 

Projekt ten jest o tyle ważny, że można z niego uzyskać duże pieniądze. Przy założeniu, gdyby cena do emisji CO2 wynosiła ponad 30 euro, a LGW miały prawo handlować emisjami, to z hektara lasu możnabyłoby otrzymać ponad 500 euro! 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE