onliwood
Lasy Państwowe

Nowe warunki techniczne surowca drzewnego w LP

Dodano: 04.10.2019

30 września 2019 r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził do stosowania od początku 2020 r. nowe warunki techniczne wykorzystywane w obrocie surowcem drzewnym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

 

Jak podały Lasy Państwowe, nowe warunki techniczne określają wymagania jakościowe i wymiarowe poszczególnych grup sortymentowych surowca drzewnego. Zastępują w stosowaniu w obrocie surowcem drzewnym Polskie Normy, które od lat nie są aktualizowane, odstają od realiów dzisiejszego rynku usługodawców leśnych i zapotrzebowania przemysłu przetwarzającego drewno.

 

Leśnicy przypominają, że w ostatnim czasie powstało wiele nowych warunków technicznych, z powodzeniem wdrażanych interwencyjnie w ramach uprzątania klęski z 2017 r., a które zyskały przychylność wszystkich interesariuszy uczestniczących w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu drewna (czyt. przez zulowców i drzewiarzy - przyp red.).

 

W wyniku konsultacji trwających od 2018 r., uwzględniając zdanie przedstawicieli przemysłu drzewnego, wypracowano rozwiązania o charakterze ewolucyjnym, które są uczciwym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami leśników w upraszczaniu systemu klasyfikacji drewna, a możliwościami adaptacyjnymi firm produkcyjnych.

 

Nowe warunki techniczne, wprowadzone Zarządzeniem nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30 września 2019 r. składają się z 12 części, do których należą:

 

1. Podział, terminologia i symbole stosowane w obrocie surowcem drzewnym

2. Zasady przygotowania do pomiaru, pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie surowca drzewnego

3. Wady drewna

4. Drewno wielkowymiarowe iglaste

5. Drewno wielkowymiarowe kłodowane iglaste

6. Drewno wielkowymiarowe liściaste

7. Drewno wielkowymiarowe kłodowane liściaste

8. Drewno specjalne, w skład których wchodzą:

- ramowe warunki techniczne - Drewno okleinowe

- warunki techniczne - Drewno sklejkowe

- ramowe warunki techniczne - Drewno na słupy

9. Drewno średniowymiarowe

10. Drewno małowymiarowe

11. Drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe)

12. Pozostałości drzewne

 

Powyższe opracowania wzbogacono o fotografie i rysunki poglądowe, które w sposób jednoznaczny określają m.in. sposoby pomiaru poszczególnych elementów składowych rzutujących na obliczanie miąższości drewna (długość, średnica) czy też klasyfikację i pomiar wad drewna. Pozostawiono dotychczasowy charakter klasyfikacji jakościowo-wymiarowej wraz z dotychczas wykorzystywanym nazewnictwem i różnorodnością sortymentów drewna, w tym drewna średniowymiarowego.

 

Dokładny opis norm z ich opracowaniem znajdziecie pod poniższym linkiem:

http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/

 

 

Źródło: lasy.gov.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE