Agro Sieć TMC
Lasy Państwowe

Porozumienie programowe Prezydenta z przedstawicielami leśników

Dodano: 08.07.2020

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Poleskim Parku Narodowym podpisał porozumienie programowe ze związkami zawodowymi leśników.

 

 

Wraz z prezydentem, Poleski Park Narodowy odwiedził Minister Środowiska Michał Woś, była premier Beata Szydło oraz Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie środowiska.

 

– Chciałbym, żeby polityka sprzyjania Lasom Państwowym i budowania zrównoważonej ekologicznie Polski, była dalej realizowana – powiedział Duda.

 

Podkreślił, że w kampanii prezydenckiej w 2015 r. dużo mówiło się o kwestii prywatyzacji lasów, a on sam - jak zadeklarował - zawsze był przeciwnikiem prywatyzacji lasów. "Były zakusy na prywatyzację Lasów Państwowych. Byłem tego zdecydowanym przeciwnikiem i bardzo się cieszę, że tego typu pomysły nie znalazły żadnego odzwierciedlenia w polskim systemie prawnym" - powiedział Andrzej Duda.

 

„Chciałbym, żeby w Polsce lasów było coraz więcej, także ze względu na ochronę przyrody i klimatu” – podkreślił prezydent.


Przypomniał, że wielką popularnością cieszyła się akcja sadzenia drzew „Sadzimy”, którą prowadził w ub. roku wraz z małżonką, a same Lasy Państwowe sadzą pół miliarda drzew rocznie. „Ta substancja leśna w Polsce nie tylko jest cały czas systematycznie gospodarowana i odnawiana, ale przede wszystkim, tej substancji leśnej przyrasta i Polska rzeczywiście, można śmiało mówić, staje się państwem zielonym, co jest także i wielką zasługą Lasów Państwowych” – powiedział Duda.


Prezydent z przedstawicielami związków zawodowych leśników – NSZZ Solidarność, Solidarność 80, sekcji leśnictwa Związku Zawodowego Budowlani – podpisał porozumienie programowe. Jak mówił, jest to „plan współpracy na następne lata”. „Chciałbym, żeby ta polityka sprzyjania Lasom Państwowym, budowania zrównoważonej ekologicznie Polski we współpracy z Lasami Państwowymi, była nadal realizowana, aby Lasy były wspierane i aby pokazywać wszystkim naszym rodakom te dobre wzorce” – mówił prezydent.

 

Dokumenty do podpisu sygnatariuszom wręczał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

Jednak nie wszystkie związki podpisały ww. porozumienie. Zabrakło m.in. Związku Leśników Polskich w RP.


Jak podaje w komunikacie PAP, porozumienie mówi o utrzymaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych Polski, jakimi są lasy, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Wskazuje też m.in. na promowanie wśród społeczeństwa odpowiedzialnego korzystania z lasów, upowszechnianie edukacji leśnej i rzetelnej wiedzy o zrównoważonym leśnictwie. Porozumienie mówi również o rozwoju lasów opartym na odnawialnych, naturalnych zasobach i zapewnianiu Lasom Państwowym możliwości skutecznego wypełniania zadań.

 

Radio Lublin zebrało wypowiedzi sygnotariuszy pisma:

– Mamy pewien porządek prawny, który daje nam pewien komfort gospodarowania, aczkolwiek świat się zmienia, są pewne oczekiwania, są też grupy, które w niejasny dla nas sposób atakują leśników – mówi Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność: – Nie do końca nasza praca jest rzetelnie przedstawiana. Odbieram to podpisanie porozumienia jako symboliczny gest, że pan prezydent będzie gwarantem bezpieczeństwa dla Lasów Państwowych i leśników i to, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę leśną będzie realizowane.

 

– Gwarantowane jest utrzymanie narodowego charakteru polskich strategicznych zasobów naturalnych, jakimi są Lasy Państwowe, parki narodowe i rezerwaty przyrody. To jest chyba najważniejszy punkt tego porozumienia – mówi Piotr Nalewajek, przewodniczący Krajowej Sekcji Leśnictwa i Ochrony Środowiska Związku Zawodowego „Budowlani”: – Moim zdaniem Lasy Państwowe funkcjonują jako instytucja najlepsza w Europie. Nie ma drugiej instytucji, która tak sprawnie funkcjonuje.

 

– Porozumienie było nam potrzebne, żeby dalsze lata były stabilne w pracy w lesie, dla naszych pracowników, żeby struktura lasów nie była zaburzona, żeby nie było żadnej nagonki na prywatyzację czy reprywatyzację – mówi Tomasz Podsiedlik z Krajowego Sekretariatu Budownictwa, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska NSZZ Solidarnośc’80: – Były kiedyś głosy zapłaty lasami za szkody powojenne. To porozumienie stabilizuje, że na kolejne lata pracujemy tak jak do tej pory, dbamy o przyrodę, sadzimy drzewa, czujemy się bezpiecznie.

 

– Leśnicy są kojarzeni z grupą zawodową, która tak naprawdę tylko poluje, wycina, a nie widać ogromnej pracy leśników, która prowadzi do tego, że zabezpieczamy przyrodę – mówi Jacek Cichocki:

– Lasy Państwowe mają blisko 100-letnią już historię. I gospodarka leśna była prowadzona na tyle odpowiedzialnie i mądrze, że różnorodność przyrodnicza, biologiczna w Polsce lasów i środowiska naturalnego tak naprawdę zyskuje. Mamy jeden z najbardziej różnorodnych zasobów bioróżnorodności w Europie. Sposób prowadzenia gospodarki leśnej nie przyczynił się do wyginięcia gatunków. Mało tego, odbudowaliśmy wilka, bobra.

 

– Zawsze uważałem, że leśnik to zawód z powołania, który przechodzi z pokolenia na pokolenie – mówi Piotr Nalewajek: – Związany jest przede wszystkim z tym, że człowiek, który pracuje w lasach jest bardzo często odizolowany od szybkiego tempa życia. Ta jego praca jest ściśle związana z naturą, a więc kiedy słońce wstaje, to i wstaje leśnik. Kiedy słońce zachodzi, to on się kładzie. My, patrząc na cud natury, dostrzegamy bardzo wiele. Dbałość o to jest podyktowana przekazywaniem doświadczeń z pokolenia na pokolenie.

 

 

Niestety na obecny moment nie byliśmy w stanie znaleźć pełnej treści podpisanego porozumienia.


Spotkanie z prezydentem miało miejsce w miejscowości Zastawie, gdzie rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza „Czahary” prowadząca przez tereny Bagna Bubnów – największego torfowiska Poleskiego Parku Narodowego.

 

 

 

Źródło: solidarnosc.mazowsze.pl, PAP, radio.lublin.pl

Fot. lublin112.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE