Kirdzik
xleasing
Lasy Państwowe

Powstanie nowy zespół ds. Puszczy Białowieskiej?

Dodano: 02.02.2018

Zamierzam powołać zespół ekspercki, który nakreśli długofalowy plan dla Puszczy Białowieskiej - zapowiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

 

 

Jak podaje PAP - Minister w zeszły czwartek odwiedził Puszczę Białowieską.

"Sądzę, że wszystkie ustalenia i zalecenia TSUE, po zawieszeniu wszelkich prac gospodarki leśnej za wyjątkiem tych polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa są wykonywane (...) Z czystym sumieniem mogę patrzeć w oczy zarówno komisarzowi jak i rzecznikowi generalnemu TSUE, że wszelkie zalecenia realizujemy" - podkreślił.

 

Pod koniec listopada 2017 roku TSUE doprecyzował, że w Puszczy Białowieskiej nie może być prowadzona żądna gospodarka leśna. Dopuścił jednak usuwanie drzew, które zagrażałyby bezpieczeństwu publicznemu. Trybunał wówczas zagroził, że jeżeli Polska nie zastosuje się do tej decyzji, mogą na nas zostać nałożone kary finansowe, sięgające nawet 100 tys. euro dziennie.

 

Kowalczyk zapowiedział, że jeszcze przed 20 lutego, czyli kiedy rzecznik generalny TSUE ma wydać opinię ws. sporu między Polską i KE co do sposobu ochrony puszczy, będzie chciał się spotkać z komisarzem UE ds. środowiska Karmenu Vellą.

 

Minister poinformował na konferencji, że ws. Puszczy Białowieskiej spotkał się już ze środowiskami ekologicznymi. Dodał, że zamierza też powołać specjalny zespół, który będzie miał wypracować plan ochrony dla puszczy. Dodał, że uczestniczyć w nim mają przedstawiciele ekologów, leśników czy lokalnej społeczności.

 

Kowalczyk wyjaśnił, że zadaniem zespołu będzie "zaprogramowanie przyszłości" puszczy z uwzględnieniem wymogów wynikających z prawa polskiego, europejskiego, jak i UNESCO oraz oczekiwań różnych interesariuszy.

 

 

PAP

 

 

 

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Hieronim W... Dodano 02.02.2018

No to już po puszczy ;(

No to już po puszczy ;(

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE