stihl
Lasy Państwowe

Prywatne mieszkania na gruntach LP?

Dodano: 13.08.2020

Jak podaje portal money.pl za Gazetą Wyborczą, rząd chce uchwalić prawo, które pozwoli na częściową prywatyzację gruntów należących do Lasów Państwowych.

 

 

Ministerstwo Rozwoju chce przeforsować tzw. pakiet mieszkaniowy. Projekt ten zakłada, że państwowa spółka Krajowy Zasób Nieruchomości utworzona do realizacji programu "Mieszkanie plus" będzie pozyskiwać działki m.in. właśnie od Lasów Państwowych.

 

Później może je natomiast sprzedać, dzierżawić lub przekazywać w użytkowanie wieczyste np. deweloperom. De facto więc na sprywatyzowanych terenach należących wcześniej do Lasów Państwowych mogłyby powstawać budynki mieszkalne, wznoszone przez prywatnych inwestorów.

 

Podobne prawo miało zostać uchwalone dwa lata temu ale spotkało się z protestami m.in. leśników.

 

Według Ekologicznego Forum Młodzieży do spółki KZN może zostać przekazane aż 300 tys. ha gruntów leśnych (czyli powierzchnia porównywalna do powierzchni województwa). Jednak przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju mówią "Wyborczej", że chodzi o zdecydowanie mniejszy obszar - w granicach kilku hektarów.

 

Sami leśnicy nie sprzeciwiają się już temu pomysłowi tak mocno, jak dwa lata temu. Proponują, by we władanie KZN i pod ewentualną prywatyzację podpadały tylko grunty nieleśne, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i tak są już przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Każdorazowo Ministrowi Środowiska miałoby przysługiwać prawo sprzeciwu.

 

 

 

Źródło: money.pl, Gazeta Wyborcza

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE