ATG aragorn
Lasy Państwowe

RDLP w Łodzi rezygnuje z certyfikatu FSC

Dodano: 07.10.2021

RDLP w Łodzi opublikowało na swojej stronie oświadczenie w którym rezygnuje z certyfikacji FSC.

 

 

Jak czytamy w komunikacie RDLP:

 

"Upłynęło już ponad 800 dni od reklamacji zgłoszonej przez RDLP w Łodzi do „Raportu z audytu okresowego” według standardów FSC przeprowadzonego w dniach 4-12.07.2019 r. Zgodnie z zasadami i kryteriami tej organizacji maksymalny czas w jakim takowe odwołanie powinno być rozpatrzone określony został na 270 dni.

W związku z powyższym z przykrością informujemy, że rezygnujemy z certyfikatu FSC przyznanego RDLP w Łodzi na lata 2018-2023.

Jednocześnie, informujemy, iż nieprzerwanie posiadamy certyfikat w systemie PEFC przyznany do roku 2024."

 

Jak wyglądał przebieg wydarzeń, które do tego doprowadziły?

Sprawę nagłośnił portal "Monitor Leśny", który podaje:  "Podczas audytu firmy SGS w 2019 r. stwierdzono, że RDLP w Łodzi nie stosuje się do standardów FSC, a dokładnie, że nadleśnictwa nadzorowane przez RDLP w Łodzi używają pestycydu Dursban 480EC, którego substancja aktywna (chloropyrifos) znajduje się na liście FSC środków „wysoce niebezpiecznych”. Ponadto raport z audytu ujawnił, że na terenie RDLP w Łodzi nie zawsze wyznaczane są fragmenty drzewostanów, które uzyskały wiek rębności, o minimalnej powierzchni 5% każdego bloku drzewostanów rębnych, przeznaczone do wycięcia w pierwszym dziesięcioleciu i nie mniejsze niż 5 arów, pozostające nienaruszone do naturalnej śmierci i rozkładu drewna."

 

Na początku 2021 roku certyfikat FSC dla RDLP w Łodzi został zawieszony, choć RDLP utrzymywało, że tak nie jest i trwa procedura odwoławcza do międzynarodowej jednostki Assurance Services International (ASI) na działania audytorów z SGS.

 

Jak dodał Monitor Leśny skarga RDLP na SGS została odrzucona.  "ASI uznała, że argumenty zaprezentowane przez RDLP były bezpodstawne. Certyfikat FSC dla RDLP w Łodzi pozostaje dalej zawieszony (tymczasowo utracony) a RDLP w Łodzi ma czas do początku przyszłego roku, aby niezgodności, które wykazano podczas audytu usunąć" - podaje portal.

 

 

Źródło: Monitor Leśny, RDLP w Łodzi

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE