WBleasing
Lasy Państwowe

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości uderzy w LP?

Dodano: 24.07.2017

W miniony weekend głośno było o ustawach dotyczących sądownictwa. Posłowie przegłosowali jednak coś jeszcze - ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), której zapisy są niebezpieczne dla LP i lesistości naszego kraju.

Wywiadu na ten temat udzieliła Anna Malinowska - rzeczniczka Lasów Państwowych, na antenie Radia Maryja.

 

Nowa ustawa zakłada, że KZN przejmie od LP ok. 600 tys. ha gruntów, które są w granicach miast, na realizację programu rządowego "Mieszkanie +".

 

Aktualnie, jak zaznaczyła Malinowska LP w swoim zarzadzie mają 7,5 mln ha lasów.

 

Głównym problemem w tej ustawie jest to, że nie jest dokładnie zapisane, co KZN będzie mógł z tymi gruntami zrobić. Lasy obawiają się, że przekazane od nich tereny wykorzystają deweloperzy i grunty mogą zostać wyprzedane w prywatne ręce. A jak pada na antenie, 600 tys ha to ok 3 miliony(!) działek ewidencyjnych, które najczęsciej położone są w atrakcyjnych miejscach, w centrum miast, (tereny te tworzą parki i inne zalesienia miejskie).

 

Lasy mogą zgodzić się na przekazanie terenów, pod warunkiem, że zostaną one wykorzystane do budowy ew. obiektów liniowych (linii przesyłowych, kanalizacji, itp.).

 

Niestety takiego zapisu w nowej ustawie nie ma.

 

Jak zaznacza rzeczniczka LP - Teraz mamy deklaracje słowne, że „to się nie stanie”. Ale to jest tylko deklaracja słowna. My chcielibyśmy, żeby to było zapisane w tej ustawie, bo w innym układzie politycznym ten zapis może być po prostu bardzo groźny – powiedziała Anna Malinowska.

 

Pani Rzecznik wspomniała również o znaczeniu Lasów Państwowych dla Polski oraz jakie płyną konsekwencje z oddania ich do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

 

"600 tys. ha lasów wpływa na lesistość Polski, (...) jeśli zostaną te lasy wycięte, to w tym momencie Polska będzie jedynym krajem w Europie, gdzie spadnie lesistość. Od II wojny światowej lesistość nam rośnie, a w tym momencie groźba może być taka, że lesistość spadnie" – zaznaczyła rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

 

 

Cała rozmowa z Anną Malinowską, rzeczniczką LP dostępna tutaj:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/niebezpieczenstwa-ukryte-ustawie-o-krajowym-zasobie-nieruchomosci/

 

 

 

Źródło: Radio Maryja

opracował JH

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE