Klimowicz Neste
Lasy Państwowe

Wyniki inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej

Dodano: 24.11.2017

Jak podają Lasy Państwowe, to była największa inwentaryzacja przeprowadzana w polskich lasach. Przez niemal dwa lata w Puszczy Białowieskiej trwały badania mające wykazać jej aktualny stan, a następnie umożliwić monitorowanie zmian w niej zachodzących.

 

 

22 listopada br. w siedzibie IBL prezentowano wyniki przeprowadzonych badań.

 

Monitoring puszczańskich lasów rozpoczął się w ubiegłym roku, a zakończył się w 2017 r. Podczas inwentaryzacji prowadzono badania nie tylko zasobów przyrodniczych Puszczy, ale także dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego obszaru.

 

Szkieletem tych prac była sieć powierzchni badawczych, których to na terenie Puszczy wyznaczono niemal 1400 po 400 mkw każda. Powierzchnie takie wyznaczono także w rezerwacie ścisłym, do którego na co dzień nie ma wstępu.

 

Na każdym badanym obszarze prowadzono badania fitosocjologiczne, pomiar drzew (również tych już martwych, zarówno stojących jak i leżących), określano zawartości węgla w glebie oraz badania populacji biegaczowatych, których obecność jest doskonałym wskaźnikiem jakości środowiska.

 

Jak podały LP, badania wykazały, że obecnie na terenie Puszczy zasoby martwego drewna średnio wynoszą 92,63 m3/ha, a w 2016 r. wartość ta wynosiła 68,73 m3/ha.

 

Więcej informacji i wyników badań możecie znaleźć pod adresem: https://puszcza-bialowieska.lasy.gov.pl/

 

 

 

Źródło: LP

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE