Utech
Okiem adwokata

Nabycie nielegalnego sprzętu leśnego

Dodano: 24.06.2015

 

Okiem adwokata

 

 

 

Drodzy Czytelnicy, często pytacie nas o różne tematy związane z zamówieniami publicznymi, przetargami, umowami. Specjalnie dla Was, o odpowiedź poprosiliśmy fachowca w dziedzinie prawa ? adwokata, pana Łukasza Bąka z kancelarii prawnej Jaskot, Bąk - Adwokaci.

 

 

?Okiem adwokata? to nowy cykl artykułów poświęcony zagadnieniom związanym z prowadzeniem firmy i kwestiami bliskimi większości przedsiębiorców.

W każdym artykule postaramy się zrozumiale odpowiedzieć na różne pytania, często zadawane w gronie przedsiębiorców leśnych.

 

Czy zakup kradzionego sprzętu grozi odpowiedzialnością karną?

 

 

Łukasz Bąk ? adwokat z kancelarii prawnej Jaskot, Bąk - Adwokaci:

W ostatnim czasie w GAZECIE LEŚNEJ pojawiły się publikacje na temat kradzieży wyposażenia maszyn leśnych. Możemy się domyślać, że sprawca działał albo w celu wykorzystania kradzionych rzeczy na własne potrzeby albo w celu ich sprzedaży innemu przedsiębiorcy leśnemu.

 

Natrafiając na okazyjne oferty specjalistycznego sprzętu warto pamiętać, że taki zakup wiąże się z ryzykiem odpowiedzialności karnej. Mam na myśli narażenie na zarzut popełnienia jednego z dwóch typów przestępstw: paserstwa umyślnego albo nieumyślnego, obydwu ściganych z urzędu przez prokuraturę.

 

Paserstwo umyślne dotyczy sytuacji, w której kupujący ma świadomość nielegalnego pochodzenia przedmiotu lub domyśla się, że rzecz może mieć nielegalne pochodzenie i tę ewentualność akceptuje. Paserstwo nieumyślne polega z kolei na nabyciu np. kradzionego przedmiotu w sytuacji gdy nabywca, pomimo okoliczności towarzyszących transakcji, które nakazują przypuszczać nielegalne pochodzenie sprzętu, takich przypuszczeń nie posiada i decyduje się na zakup.

 

Szczególną staranność należy zatem zachować w kontekście drugiego z opisanych przypadków. Przepisy o paserstwie nieumyślnym służą bowiem karaniu niejako za niedochowanie należytej ostrożności. Ich filozofię można sprowadzić do stwierdzenia: jeżeli nabywca powinien i mógł przypuszczać nielegalne pochodzenie sprzętu, a mimo to go zakupił, poniesie za to karę. Okoliczności obciążające kupującego, które będą w takiej sytuacji brane pod uwagę to dla przykładu: okazyjna cena, nietypowe miejsce zawarcia sprzedaży, wyłącznie ustne zawarcie umowy, niepewne lub nieznane pochodzenie przedmiotu w momencie zawarcia transakcji, brak wiedzy co do osoby sprzedającego i jego reputacji jako sprzedawcy.

 

Paserstwo nieumyślne karane jest grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Paserstwo umyślne podlega surowszym sankcjom, za jego popełnienie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Jak widać, atrakcyjność oferty zakupu może okazać się niewspółmierna do poniesionych konsekwencji. Nie oznacza to oczywiście, że obrót profesjonalnym sprzętem do prac leśnych na rynku wtórnym nie jest wart uwagi. Warto jednak w takich wypadkach postarać się o rzetelność, sprawdzić należycie przedmiot zakupu i dodatkowo zadbać o sporządzenie stosownej dokumentacji (np. umowy).

 

 

Zobacz także: okiem adwokata - Czy można spierać się o naliczoną karę umowną?

 

 

 

zdjęcie: hywards at FreeDigitalPhotos.net

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE