kramp
stihl
Technika leśna

Bezpiecznie we dwoje

Dodano: 16.01.2017

System D2Forest ostrzega operatora o przebywaniu innych osób w srefie zagrożenia. Jak to się odbywa?

 

 

Niemcy robią wiele, aby zwiększyć bezpieczeństwo pilarzy pracujących w lesie zwłaszcza, gdy pracują razem z maszynami leśnymi. Jednymi z najnowszych nowinek technicznych poprawiających bezpieczeństwo, które udało im się stworzyć, są pewnego rodzaju „radary” – dla pilarzy i operatorów harwesterów, forwarderów, itp. Rozwiązanie to zostało zapożyczone z wielkich hal, na których manewrują wózki widłowe.

 

Na czym polega zasada ich działania? Otóż wszyscy pracujący na danej powierzchni zostają wyposażeni w mały nadajnik (inny dla pilarzy, inny dla maszyny i jej operatora), który ostrzega każdego, że znalazł się w zasięgu strefy niebezpiecznej – czy to maszyny, czy to pilarza. To rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w drzewostanach z dużym podszytem, gdy kontakt wzrokowy między nimi jest utrudniony.

 

Jak wyświetlane są informacje? Operator dzięki zapalającym się diodom, oraz emitowanemu sygnałowi dźwiękowemu, informowany jest o odległości pilarza od maszyny, a także o kierunku, w którym pilarz się znajduje. Jednocześnie na małym ekranie wyświetlana jest ilość działających nadajników na danej powierzchni.

 

Nadajnik, który mają pilarze jest nieco prostszy – informują ich jedynie sygnałem świetlnym i dźwiękowym, a także wibracjami, że znajdują się w strefie niebezpiecznej maszyny. Bateria starcza na ok. 60 godzin użytkowania.

 

Cały system oraz urządzenia opracowała firma Comnovo, współpracująca z Uniwersytetem Technicznym w Dortmundzie.

 

System "D2Forest" zaprezentowany został po raz pierwszy na targach KWF w ubiegłym roku, a teraz wdrażany jest do normalnej, codziennej pracy w niemieckich lasach.

 

Całość jest jednak dość droga – zestaw podstawowy (2 nadajniki + oprogramowanie) kosztuje ok 3 500 euro…

 

JH

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE