silvapol
Technika leśna

Gaśniczy forwarder

Dodano: 29.08.2019

Finowie z grupy Metsä, wraz ze swoimi współpracownikami przygotowują projekt Forwardera gaśniczego, który miałby być używany podczas pożarów lasów.

 

 

Do tego celu jako nośnik wykorzystano forwardera Ponsse Buffalo. Został on wyposażony w zbiornik wody o pojemności 11 m3 z pompą oraz zdalnie sterowaną armatkę gaśniczą. Sprzęt do pompowania umożliwia napełnianie zbiornika niezależnie z naturalnego źródła wody (jeziora, rzeki, stawy, itp.) i użycie armatki wodnej do gaszenia pożaru lasu.

 

 

W rozwój tego projektu włączyły się także służby ratownicze North Savo oraz centralne służby ratownicze Ostrobothnia i Pietarsaari. Producentem zbiornika jest Rst-Lapit Oy i Ekin Muovi Oy z Pieksämäki Virtasalmi.

 

Według Seppo Loki, dyrektora ds. ratownictwa, służby ratownicze muszą być przygotowane na pożary lasów, które nasilają się w wyniku zmian klimatu. Maszyna leśna może znacznie poprawić skuteczność walki z tym żywiołem.

 

Pompy i inne urządzenia w zbiorniku wody są napędzane przez hydraulikę forwardera. Podczas gaszenia strażak (sterujący armatką wodną) i operator forwardera tworzą parę roboczą i rozpoczynają gaszenie pożaru.

 

Podczas testów tego projektu został również wypróbowany nowy środek gaśniczy opracowany przez Xpyro Oy. Jest on w pełni przyjazny dla środowiska.

 

Pierwsze próby wypadły bardzo pomyślnie (zarówno, jeśli chodzi o forwardera ze zbiornikiem, jaki i o środek gaszący). Aktualnie maszyna pracuje w Taipalsaari, gdzie jest sprawdzana w codziennym użyciu.

 

- Chcemy uczestniczyć w opracowywaniu skutecznego systemu zapobiegania pożarom lasów w Finlandii. Sieć dróg leśnych w naszym kraju jest niezwykle obszerna, w wyniku czego maszyna leśna dociera do miejsca pożaru lepiej niż tradycyjny sprzęt gaśniczy. Ponadto zamontowany zbiornik może jednocześnie przewozić znacznie więcej wody gaśniczej i jest bardziej opłacalny niż helikopter - mówi Pasi Arkko, kierownik produkcji w Metsä Group.

 

Kliknij w link poniżej aby zobaczyć film z testów forwardera gaśniczego:

https://www.facebook.com/1047256688639740/videos/363691934284340/

Praca podczas pożaru:

https://www.facebook.com/1047256688639740/videos/2174286002690991/

 

 

Źródło: metsaforest.com

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE