nokian
xleasing
Technika leśna

Gaszenie pod ciśnieniem

Dodano: 22.10.2018

System tłumienia ognia Fogmaker wykorzystuje wysokociśnieniową mgłę wodną do gaszenia ognia w silnikach maszyn.

 

 

Fogmaker International to szwedzka firma działająca na rynku od 1995 roku. Przedsiębiorstwo produkuje systemy przeciwpożarowe do komór silnikowych maszyn i innych zamkniętych przestrzeni. System tłumienia ognia Fogmaker w ramach środka gaśniczego wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem z niewielkim dodatkiem środka pianowego. Stosowany jest w leśnictwie, maszynach górniczych, drogowych i budowlanych oraz przemysłowych.

 

Ważne chłodzenie

Wysokociśnieniowa mgła wodna Fogmaker zapewnia skuteczne tłumienie pożarów w komorach silnikowych, zapewniając natychmiastowe efekty zdławienia ognia oraz ochłodzenia jednostki napędowej. Dzięki temu systemy Fogmaker są w stanie zminimalizować uszkodzenia powstające w komorze silnika podczas pożaru.

 

Producent dzieli proces gaszenia komory silnikowej na trzy etapy: chłodzenie, przesunięcie tlenu i zduszenie.

 

Chłodzenie to najważniejszy czynnik umożliwiający zerwanie reakcji łańcuchowej rozprzestrzeniania się ognia. Dysze rozpylające przepuszczają krople cieczy o średnicy 1 mm. Mikro-kropelki łatwo odparowują z gorących elementów silnika, pobierając energię i odprowadzając ją poza komorę silnika.

 

Podczas parowania powstaje nawet do 1700 l pary wodnej z jednego litra wody. Oznacza to, że z jednej 7,5-litrowej butli Fogmaker może powstać nawet 21 m³ pary wodnej, która zapewnia skuteczne przemieszczanie się atomów tlenu z komory silnika na zewnątrz, co zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Niewielka ilość powierzchniowo czynnego środka pianowego tłumi ogień, zapobiegając pobieranie przez niego tlenu.

 

 

Łatwe do zamontowania

Podstawą systemu przeciwpożarowego Fogmaker są zaawansowane technologicznie butle rozpylające wypełnione czystą wodą. Producent oferuje dwa rodzaje butli – o średnicy 151 mm oraz o średnicy 178 mm. Pierwszy rodzaj butli ma pojemność od 3,3 do 7,5 litrów. Butle o większej średnicy sprzedawane są w dwóch pojemnościach – 6 litrów i 11,5 litra. Dobór butli uzależniony jest przede wszystkim od wielkości komory silnika, a tym samym bezpośrednio od mocy i wielkości maszyny lub pojazdu. Do każdej butli producent dopasowuje odpowiedni system przewodów termicznych wraz z czujnikami i systemem wykrywania, reagowania oraz powiadamiania.

 

Systemy przeciwpożarowe Fogmaker zapewniają wysoką skuteczność i efektywność zarówno w ograniczaniu rozprzestrzeniania się ognia, jak i minimalizacji ryzyka jego ponownego zaprószenia. Zostały do tej pory zainstalowane w ok. 150 000 instalacjach silnikowych w ponad 50 krajach. Są łatwe w instalacji, a ich kompleksowy montaż zajmuje maksymalnie jeden dzień roboczy. Raz do roku systemy wymagają jedynie okresowej kontroli. Mogą być montowane zarówno w nowych maszynach, jak i używanych maszynach, jednak ich montaż wymaga udziału pracowników firmy lub certyfikowanych, współpracujących z nią montażystów.

 

 

 

 

Marcin Cichocki

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE