Agro Sieć TMC
Technika leśna

Koala w jeżynach

Dodano: 07.11.2019

W kurpiowskim leśnictwie Wysoki Las odbyły się pokazy kompaktora "Koala", czyli polskiej maszyny od pielęgnacji upraw leśnych. Przyglądali się im leśnicy z nadleśnictw Wyszków i Pułtusk.

 

 

? Zaczyna brakować rąk do pracy, musimy wspomagać się sprzętem. Podobnie było z żurawiami zrywkowymi i harwesterami. Leśnicy wpierw patrzyli na nie niechętnie, lecz obecnie rozwiązania te są powszechnie stosowane w Lasach Państwowych. ? tłumaczy Radosław Wiśniewski, przedsiębiorca leśny i pomysłodawca pokazów.

 

Dotychczas na rynku nie było maszyn do wykaszania upraw leśnych. Rozwiązania stosowane w rolnictwie nie sprawdzają się ze względu na trudne warunki terenowe.

 

? Zaprojektowaliśmy tę maszynę we współpracy z polskimi przedsiębiorcami leśnymi, odpowiadając na ich potrzeby. Ostrza wykonane są ze stali Hardox. Każdy z czterech walców porusza się niezależnie, żeby maszyna bez problemu pokonywała karpy pozostawione na zrębie. ? opowiada Anna Szerszeń z firmy Kompania Leśna. Jak podkreśla producent, jest to narzędzie proste i ekologiczne. Ugniata i przecina chwasty porastające międzyrzędzia, odsłaniając sadzonki. Do pracy z kompaktorem "Koala" wystarczy ciągnik o mocy 60 koni mechanicznych. Konstruktorom przyświecał przede wszystkim cel ograniczenia kosztów wykaszania upraw.

 

? Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony efektami pokazu. Wjechaliśmy na bardzo trudną powierzchnię, porośniętą wysokimi jeżynami. Maszyna poradziła sobie doskonale. Nawet jeśli zostało coś do poprawienia, to pracownikowi będzie teraz dużo łatwiej wejść i zrobić to ręcznie ? relacjonuje Wiśniewski.

 

Maszyna już podczas pokazu znalazła nabywcę i tuż po tym pojechała do nowego właściciela. Będzie pracować w jednym z mazurskich nadleśnictw.

 
 
 

 

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Mirosław D... Dodano 08.11.2019

Witam Chyba sprzeczne są dane że brakuje rąk do pracy skoro N-ctwa w przetargach na 2020 r ograniczają pozyskanie maszynowe na rzecz pilarzy gdzie od 11 lat pracujemy harwesterami z braku chętnych i tak u nas 4/10 leśnictwa na 2020r są wyłączone całkowicie z cięcia harwesterami ale w tym roku... [więcej]

Witam Chyba sprzeczne są dane że brakuje rąk do pracy skoro N-ctwa w przetargach na 2020 r ograniczają pozyskanie maszynowe na rzecz pilarzy gdzie od 11 lat pracujemy harwesterami z braku chętnych i tak u nas 4/10 leśnictwa na 2020r są wyłączone całkowicie z cięcia harwesterami ale w tym roku tniemy harwesterami wszędzie i jak tu można inwestować w sprzęt ? Pozdrawiam ZULe.

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE