oleje Klimowicz Neste
Technika leśna

Opryskiwacze ULV na wydajne odchwaszczanie

Dodano: 08.07.2019

Urządzenia do zwalczania chwastów w technologii ULV pomogą w czasie prac przy odchwaszczaniu w szkółkach i uprawach leśnych.

 

 

Mantis ULV to niemiecka firma z 40-letnim doświadczeniem, która specjalizuje się w technice oprysku drobną kroplą ULV. Firma ma w ofercie urządzenia ręczne, taczkowe oraz podwieszane. Opryskiwacze Mankar zwalczają chwasty bez użycia wody, gwarantując niewielkie zużycie herbicydu.

 

Precyzyjna aplikacja

Wszystkie urządzenia z serii Mankar są stworzone w oparciu o technologię ULV. Skrót ULV (ang. Ultra Low Volume), czyli ?Ultra Niska Objętość? oznacza opryskiwanie z ?bardzo małym wydatkiem preparatu?. Jest to dalszy etap rozwoju tak zwanej technologii CDA (ang. Controlled Droplet Application?) ? ?Oprysku Kroplą Kontrolowaną?, w której w porównaniu do tradycyjnych metod opryskiwania, mogą być wytwarzane mniejsze krople preparatu o jednakowej wielkości. Wielkość kropli (lub wąskie widmo wielkości) jest tym samym dostosowana do obszaru aplikacji preparatu.

 

Główny element wszystkich opryskiwaczy w technologii ULV stanowi segmentowa dysza obrotowa. To właśnie do niej doprowadzana jest określona ilość środka chemicznego za pomocą pompy lub zaworu dozującego (grawitacyjnie). Wytwarza ona krople o bardzo wąskim widmie wielkość (ok. 35-45 mikronów). Dysza obrotowa nie rozpyla preparatu we wszystkich kierunkach, lecz wyłącznie pionowo w dół w obrębie segmentu o odpowiedniej szerokości. Nadwyżka środka chemicznego, rozpylanego poza tym segmentem, jest kierowana z powrotem do tarczy obrotowej, eliminując straty oraz nadmierny oprysk. Dzięki zastosowaniu tej dyszy, herbicydy mogą być nanoszone w postaci nierozcieńczonej. Krople są rozpylane bez ciśnienia, pionowo w dół, dzięki czemu mogą być aplikowane w dokładnie określone miejsce, eliminuje to efekty odbicia środka od podłoża. Osłona dyszy rozpylającej zabezpiecza przed dodatkowym znoszeniem cieczy spowodowanym przez wiatr.

 

Bardzo precyzyjna aplikacja i niskie zużycie herbicydów pozwala zaoszczędzić pieniądze, a zarazem umożliwia ochronę środowiska oraz uprawianych roślin. Realna oszczędność środka wynosi nawet 75 proc. w porównaniu do metod konwencjonalnych.

 

Opryskiwacze ULV znajdą zastosowanie w szkółkach leśnych, szkółkach choinek, sadach, winnicach, warzywnictwie, ogrodnictwie i w plantacjach energetycznych, a także w farmach słonecznych, torowiskach, trawnikach, obszarach przemysłowych, czy eksperymentalnych technikach rolniczych. Są dostosowane do aplikacji większości płynnych herbicydów.

 

Zastosowanie nierozcieńczonego środka zmniejsza wagę tych urządzeń i eliminuje konieczność użycia wody. Spryskiwacze gwarantują niskie zużycie energii, pracują bardzo cicho.

 

Zalety opryskiwaczy ULV mogą zostać wykorzystane przede wszystkim w przypadku herbicydów stosowanych na liście. Szczególnie gdy istotna jest ochrona uprawianych roślin przed zniszczeniem na skutek kontaktu z herbicydem.

 

W praktyce, urządzenia te są wciąż najczęściej stosowane do aplikacji glifosatu. Istnieje jednak wiele innych herbicydów, które są nanoszone za pomocą opryskiwaczy Mankar ULV, takich jak te zawierające substancję aktywną glufosynat (np. Basta) oraz mieszaniny substancji 2,4-D, mekoprop-P, MCPA oraz dikamba (np. Banvel M).

 

Różne testy praktyczne potwierdziły możliwość wykorzystania także innych herbicydów. Wszystkie stosowane produkty muszą posiadać oficjalne certyfikaty wymagane w kraju, w którym są legalnie sprzedawane.

 

Z testów przeprowadzonych przez firmę ULV Polska wynika, że preparat napylany opryskiwaczem ULV już po 8 minutach wykazuje pełne działanie i nie ulega zmycia nawet przez bardzo silny deszcz.

 

 

Trzy główne zalety technologii ULV to:

  1. Brak konieczności rozcieńczania środka wodą, co pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na rozcieńczanie preparatu, jak również zwiększyć skuteczność preparatu.
  2. Brak ciśnienia, który przekłada się na brak efektu odbicia. Dzięki temu oprysk jest bezpieczniejszy.
  3. Oszczędność środka nawet do 75 proc. w porównaniu do metod konwencjonalnych ? realne zużycie preparatu wynosi od 1 do 2 litrów na hektar.

 

 

 

Lekkie i wydajne

Gama modeli Mankar zawiera urządzenia przenośne, ręczne (Mankar ? Forest), urządzenia pchane ręcznie ? taczkowe (Mankar ? Roll) oraz opryskiwacze zawieszane bądź zaczepiane z przodu lub z tyłu ciągników, ciągników jednoosiowych oraz pojazdów terenowych (Mankar ? Drive). Decyzja który model będzie najbardziej odpowiedni zależy, przede wszystkim od rodzaju opryskiwanej powierzchni, jej wielkości, właściwości (nachylenia, nierówności) itp.

 

Najpopularniejszy modelem opryskiwacza wśród zuli jest Mankar Forest 45 z regulowaną szerokością oprysku wynoszącą od 15 do 45 cm. To wszechstronne urządzenie sprawdza się w różnych obszarach aplikacji, zarówno w przypadku nanoszenia preparatu w określone punkty grządki kwiatowej, jak i w uprawie rzędowej. Obły kształt osłony eliminuje możliwość uszkodzenia drzewek. Spryskiwacz wyróżnia bardzo lekka konstrukcja oraz, tymsamym, małe obciążenie dla pleców, łatwość transportu, dobre wyważenie, zminimalizowane zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu roślin uprawnych, np. rosnących na grządkach. Jedno doładowanie akumulatora zapewnia działanie urządzenia przez około 8 godzin, co wystarcza nawet podczas długiego dnia pracy

 

Model FOREST posiada kontrolę silniczka dyszy i akumulatora poprzez diodę LED. Dioda LED świeci się na zielono, gdy wszystkie funkcje działają poprawnie. W przypadku, gdy akumulator wymaga naładowania, dioda zapala się na żółto. W przypadku zapalenia się diody na czerwono, wymagane jest sprawdzenie działania dyszy (np. czy nie jest zapchana). Wszystkie przewody i wężyki są dobrze chronione wewnątrz urządzenia, dzięki czemu nic nie może zostać uszkodzone np. o gałęzie. Zaletą jest również niewielka waga, urządzenie ?na sucho? waży zaledwie 2,4 kg, przez co praca jest łatwiejsza.

 

 
 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE