WBleasing
Technika leśna

System TwinTrac w ciągnikach Valtra

Dodano: 25.05.2020

Ciągnik rolniczy, który ma pracować w lesie powinien być wyposażony w kilka przydatnych funkcji i usprawnień. Jedną z najbardziej znanych marek „leśnych ciągników” jest Valtra, wyposażona w system TwinTrac (dodatkową kierownicę).

 

 

Tyłem do przodu

TwinTrac - czyli system do jazdy tyłem w ciągnikach Valtra jest wyposażony w dodatkową kierownicę i zdublowane elementy sterujące. Rozwiązanie to jest szalenie pomocne podczas pracy w lesie - podczas zrywki lub podczas ścinki drzew głowicą harwesterową, a także pracy innymi maszynami agregowanymi z ciągnikiem, gdzie liczy się dobra widoczność i duża zwrotność zestawu.

 

 

Ergonomiczna konstrukcja

System ten polega na zamontowaniu w kabinie dwóch kierownic – jednej do jazdy w przód i drugiej do jazdy tyłem oraz zdublowania dźwigni zmiany kierunku jazdy i pedaliery sterującej (gaz, hamulec, sprzęgło). Operator ciągnika może w łatwy sposób obrócić fotel w stronę tylnej szyby i jechać w wybranym przez siebie kierunku nie wykręcając ciała i nie obciążając dodatkowo kręgosłupa. Fotel kierowcy w ciągnikach Valtra obraca się o 180 stopni, co umożliwia zmianę kierunku jazdy bez wysiadania z fotela.

 

 

 

Dodatkowo podłoga kabiny to całkowicie płaska powierzchnia, która znacznie podnosi komfort pracy oraz pozwala na łatwiejsze utrzymanie czystości. W modelach Versu i Direct, podłokietnik operatora Valtra SmartTouch przy obrocie fotela przenosi cały terminal wraz z nim do tyłu kabiny. W ciągnikach Valtra HiTech i Active wyposażonych w układ Twin Trac, znajdziemy dodatkowy wyświetlacz parametrów ciągnika umieszczony na słupku ”C” kabiny, a sterowanie przekładnią, podnośnikiem i WOM odbywa się z poziomu podłokietnika Valtra ARM.

 

Dzięki temu systemowi powierzone zadanie jest wykonywane dużo dokładniej i szybciej, co pozwala zaoszczędzić czas i paliwo. Zgodnie z badaniem zamówionym przez Valtrę w dwóch niezależnych ośrodkach badawczych, stosowanie ciągnika z systemem jazdy do tyłu podczas koszenia wymaga 12 procent mniej czasu i zużywa 11 procent mniej paliwa niż podczas pracy w tradycyjny sposób.

 

Zwrotność, wydajność

Dzięki pracy tyłem i dużej tylnej szybie widoczność zawieszonych maszyn oraz otoczenia jest bardzo duża. Jak powszechnie wiadomo, wiele narzędzi działa lepiej, jeśli są zamontowane przed ciągnikiem, zwłaszcza ze względu na położenie kół za maszyną, co minimalizuje np. wgniatanie roślin przed ich wejściem do maszyny.

 

 

 

TwinTrac poprawia wszechstronność ciągnika i nie pogarsza jego funkcjonalności. Z tyłu ciągnika znajduje się mocny trójpunktowy układ zawieszenia z automatycznym sterowaniem WOM, z możliwością wyboru kilku prędkości obrotowych a także pełna hydraulika zewnętrzna. Te elementy sprawiają, że maszyna jest w pełni funkcjonalna.

 

TwinTrac jest dostępny dla ciągników Valtra serii N, T i S.

 

 

 

Artykuł promocyjny

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE