proml ponsse

Spotkanie w Szczecinie

Dodano: 10.09.2014

21.10.2009
Podwyżki na usługi leśne w 2010 r. nie są przewidziane. Ale ci, którzy mieli mało, mogą mieć więcej.

To najważniejsze informacje ze spotkania przedsiębiorców leśnych z kierownictwem RDLP Szczecin.


7 października w RDLP Szczecin odbyło się posiedzenie Komisji ds.Współpracy z Firmami Leśnymi. W posiedzeniu Komisji uczestniczył również Dyrektor RDLP Witold Koss, pracownicy RDLP oraz Zarząd Regionalnego Oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Lesnych.

Przewodniczący komisji Dyr.K. Pawłowski zaproponował porządek posiedzenia:

  • Sytuacja ekonomiczna RDLP Szczecin
  • Przetargi na prace leśne na 2010 r.
  • Umowy wieloletnie
  • Sprawy bieżące.

Dyr. W. Koss poinformował o sytuacji finansowej RDLP. Poprawiła się sprzedaż drewna, plany pozyskania i sprzedaży surowca są realizowane prawidłowo.

Dyrektor poinformował, że nie przewidziane są podwyżki na usługi leśne na 2010 r.

Nowością jest przyjęcie do kosztorysowania na 2010 r. jednakowych stawek w całej RDLP. Oznacza to, że firmy które pracowały za niższe stawki będą miały szanse na podwyżkę, a te które pracowały za teoretycznie większe stawki nie moga liczyć na wzrost stawek. Miejmy nadzieję, że nie będą to stawki niższe od tegorocznych.

Następnym tematem było omówienie SIWZ oraz umów wieloletnich. Dyrektor RDLP widzi mozliwość zawierania umów wieloletnich przez kierowników jednostek. Ofertą taką są również zainteresowani Przedsiębiorcy, problem stanowi jednak waloryzacja stawek.

W zasadzie możliwe są 3 formy waloryzacji:

  • o wskażnik inflacji określony przez GUS
  • o wzrost cen paliwa
  • o wzrost średniej krajowej płacy ogłaszanej corocznie przez GUS.

Możliwościom waloryzacji stawek mają przyjrzeć się prawnicy zatrudnieni przez RDLP i znależć najlepsze rozwiazanie nie tylko dla zamawiajacego.

W dyskusji nad SIWZ Przedsiębiorcy proponowali min. skrócenia terminu płatnosci do 14 dni i
przyjęcie innych kryteriów niż 100% cena.

W czasie dyskusji Przedsiębiorcy poruszali min.tematy:

  • Sortowanie i kłodowanie - nadal są nadlesnictwa które, pomimo, że mają w umowie zaznaczone, iż rozliczają się z firmami wg. katalogu nie CHCĄ płacić za te czynności. Tutaj Przedsiębiorcy mają nadzieję, że Pan Dyrektor stanie na wysokosci zadania i nadleśnictwa, które nie płacą wyrównają zobowiązania do końca roku. Będzie to prezent Świąteczny dla firm które z taką cierpliwoscią czekają na nalezne im pieniadzę.
  • Stawki za koszenia
  • Niesystematyczne odbiórki surowca przez SL - są też ciekawe przypadki, kiedy od Zul-a wymaga się pozyskania np. surowca tartacznego "na wczoraj", a potem ten tak potrzebny surowiec przez dłuższy czas nie jest odbierany.
  • Powtórne cechowanie powierzchni trzebieżowych - bywa tak, że Zul kończy powierzchię,.a za jakiś czas leśniczy przecechowuje jeszcze raz i trzeba wracać i z pozyskaniem i ze zrywką. Nie ma to się nijak do dobrze pojętej organizacji pracy. Niestety, jezeli ma się zagwarantowaną comiesięczną pensję nie trzeba się martwić o każdą złotówkę...
  • Zlecenia - różnie to bywa w terenie, niektórzy pracownicy SL straszą nimi Zule, a nam jest to potrzebne, żeby dobrze zorganizować prace.
  • Szlaki zrywkowe

Całe spotkanie, jak zwykle w Szczecinie, przebiegało w spokojnej i rzeczowej atmosferze. Jako Przedsiebiorcy cieszymy się, że mamy poważnego partnera do rozmowy.

Niektóre tematy które Przedsiębiorcy poruszają są na pewno drażliwe ale prawdziwe. Myślę jednak, że więcej jest przykładów dobrej współpracy. Bywają niestety sprawy których nie widać zza biurka Dyrektora czy Nadlesniczego, a które poruszamy na takich właśnie spotkaniach.
 
firmylesne.pl
Tekst: Romuald Roman, SPL

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE