stihl wiosna

Najtrudniejszy zawód?

Dodano: 10.09.2014

W rankingu podanym przez amerykański portal Career Cast brano pod uwagę wysokość wynagrodzenia, przewidywany jego wzrost lub spadek w najbliższych latach, perspektywy zatrudnienia, stres oraz bezpieczeństwo w pracy. Drwal znalazł się na pierwszym miejscu wśród najgorszych zawodów w 2014 roku.

Drwal znalazł się na pierwszym miejscu wśród najgorszych zawodów w 2014 roku.
W rankingu podanym przez amerykański portal Career Cast brano pod uwagę wysokość wynagrodzenia, przewidywany jego wzrost lub spadek w najbliższych latach, perspektywy zatrudnienia, stres oraz bezpieczeństwo w pracy.
Dlaczego to właśnie drwal znalazł się na pierwszym miejscu, wyprzedzając między innymi żołnierza, taksówkarza czy strażaka? Składa się na to kilka czynników.
Zawód drwala wymaga dużego wysiłku fizycznego, praca w lesie jest niebezpieczna i nisko opłacalna. Przygotowujący ranking autorzy wymieniają też jako jeden z powodów zmniejszanie się liczby miejsc pracy ze względu na postęp technologiczny, podając tym samym, że przyczynia się on do wzrostu bezpieczeństwa pracy.
Żaden ranking nie byłby dobrą klasyfikacją, gdyby nie zestawienie statystyczne, czas więc na liczby. Pod uwagę weźmiemy medianę rocznego wynagrodzenia w 2013 roku.
Przypomnijmy, że mediana jest wartością środkową – oznacza, że połowa zarobków jest od tej kwoty wyższa, a połowa niższa. Dlatego w określaniu średniej wartości mediana jest lepsza od zwykłej średniej arytmetycznej, której wynik mogą zaburzać np. bardzo wysokie zarobki kilku osób.  
Pod uwagę weźmiemy też przewidywany wzrost zarobków do 2022 roku. Pierwszą wartość podamy w dolarach, drugą w procentach. I tak, według danych Career Cast, przeciętny amerykański drwal w zeszłym roku zarobił 24 340 USD (ok. 74 tys. zł), to mniej od wojskowego o 4,5 tys. USD (ponad 13,6 tys. zł) i aż o blisko 21 tys. USD (ok. 63,4 tys. zł) mniej od strażaka.
Z podanych zawodów mniej od drwala zarabia na przykład śmieciarz z wynikiem 22 970 USD (ok. 69,6 tys. zł). Aktualne zarobki to nie wszystko, ważne są też prognozy wynagrodzenia i tu zawód drwala na tle innych profesji również nie wypada najlepiej. Oszacowano, że do 2022 roku pobory przeciętnego drwala wzrosną jedynie o 4% w stosunku do obecnej mediany (co stanowi niecałe 3 tys. zł).
Powody do zadowolenia mogą mieć na przykład taksówkarze – ich zarobki wzrosną o 16%, co przy obecnym poziomie 69 tys. zł, za osiem lat może wynieść ponad 80 tys. zł. Są jednak zawody, którym badanie nie wróży wzrostu zarobków, a ich spadek. Należą do nich na przykład: reporter w gazecie, czy nadawca radiowy. Ich zarobki mogą zmaleć o 13%!
No cóż, miejmy nadzieję, że przepowiednie te nie sprawdzą się, i że zawód drwala zejdzie w kolejnych latach z niechlubnego podium.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE