serafin

Niemcy / Austria. Statystyki wypadków w lasach

Dodano: 27.05.2021

W 2020 roku w niemieckich lasach państwowych nie doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy. Ponadto w minionym roku odnotowano najmniejszą liczbę wypadków przy pracach leśnych od dziesięciu lat.

 

 

Łącznie w państwowych lasach w Niemczech, zdarzyło się 49 wypadków przy pracy i dojazdach do pracy (w 2019 roku: 58). Pozyskanie w 2020 roku osiągnęło również rekordowy poziom 80,4 mln m3.

 

Ręczne pozyskiwanie drewna, w szczególności wycinanie i okrzesywanie drzew, jest najbardziej narażone na wypadki. Maszyny leśne wyróżniają się tutaj dużo większym bezpieczeństwem osoby prowadzącej ścinkę. Jak przewiduje Agencja Leśna Turyngii, zastosowanie maszyn leśnych w przyszłości będzie nadal rosło.

 

Nieco inna sytuacja jest w Austrii. Tam, jak podaje KVF doszło od początku bieżącego roku do 14 śmiertelnych wypadków. Ogółem każdego roku w tym kraju odnotowuje się około 1500 rannych leczonych szpitalnie, wykonujących prywatne prace leśne.

 

Wielu zranień i wypadków można byłoby uniknąć, przez zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej. - W prywatnej strefie obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia się i przygotowania do pracy w lesie spoczywa na każdym” - mówi Dr. Othmar Thann, dyrektor KFV. - Dlatego pilnie zalecamy podjęcie odpowiednich środków ostrożności, zaczynając od noszenia sprzętu ochronnego – dodaje.

 

- Ministerstwo Rolnictwa Austrii opublikowało także dane o wycinkach w 2020 r. W ubiegłym roku pozyskano 16,79 mln metrów sześciennych drewna bez kory. Jest to o ok. 11 proc. mniej niż w 2019 roku. W Austrii pozyskuje się ok. 88 proc. przyrostu rocznego drewna.

 

 

 

Źródło: ThüringenForst, WaldVerband.at

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE