Kirdzik

Pilarka również dla leworęcznych

Dodano: 18.03.2022

Osób leworęcznych wśród pilarzy może być około 5% - wynika z obserwacji instruktora ścinki drzew Krzysztofa Popiołka. Jak leworęczni radzą sobie z pilarką?

 

Pilarka jest narzędziem dedykowanym dla praworęcznych. Umiejscowienie kabłąka po jej lewej stronie, a zespołu tnącego po prawej, oraz zalecane techniki prowadzenia narzędzia w czasie pracy, są nastawione na pracę właśnie osób praworęcznych. Prawa ręka w tym przypadku operuje gazem, co dla praworęcznych jest naturalne.

 


Jak mówi Krzysztof Popiołek, zazwyczaj na początku zajęć praktycznych w czasie szkolenia drwali, pada pytanie, czy są wśród kursantów osoby leworęczne. I wtedy są w zasadzie trzy możliwości.

 


Jeżeli jest osoba leworęczna, która pilarką nie pracowała, od razu ustawiana jest do pracy jak osoba praworęczna i nie ma z tym istotnego problemu.

 

 

Jeżeli jest osoba leworęczna, która już pilarką pracowała na lewą rękę, ale był to czas stosunkowo krótki, w trakcie zajęć przestawia się ją do pracy na prawą rękę, chociaż wymaga to większej uwagi od prowadzącego, gdyż zmiana ręki wiąże się z pewnym dyskomfortem dla kursanta, który wpływa na niepewne prowadzenie pilarki w drzewie (tzw. krzywienie pilarką w rzazie). Ponadto przy odrobinie stresu, który zawsze towarzyszy procesowi nauczania, stare nawyki przez jakiś czas dają znać o sobie. Jest to jednak stosunkowo łatwe do szybkiego skorygowania.

 

 

I przypadek trzeci – osoba leworęczna, która przez dłuższy czas (czasami wiele lat) pracuje pilarką na lewą rękę. W takim przypadku, przestawianie kursanta na prawą rękę jest po pierwsze bardzo trudne i znacznie utrudnia mu swobodę operowania pilarką, bo pamięć mięśniowa daje znać o sobie. Po drugie jest bezcelowe, ponieważ większość czynności, które pilarz wykonuje przy ścince, można bez szkody dla jakości pracy, wykonać również w pozycji leworęcznej. Jedyny moment, w którym pilarz musi przełożyć pilarkę w rękach do pozycji praworęcznej, to moment celowania i rozpoczęcia rzazu ukośnego przy podcięciu drzewa. Tej sekwencji nie da się wykonać trzymając pilarkę w pozycji lewej.

 

 

Powyższy fragment to część artykułu, który ukazał się w numerze 3/2022 Gazety Leśnej. Aby dowiedzieć się więcej na temat leworęcznych pilarzy oraz innych ciekawych tematów związanych z pracą w lesie zapraszamy do prenumerowania!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE