KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Agroleśnictwo coraz popularniejsze w Czechach

Dodano: 04.06.2024

Połączenie rolnictwa z gospodarką leśną podbija kolejne kraje w Europie.

 


Agroleśnictwo, jeszcze kilka lat temu praktycznie nieznane, powoli zyskuje na popularności wśród czeskich rolników jako alternatywa dla dotychczasowej formy gospodarowania gruntami rolnymi. Zdaniem Martina Klimánka z Wydziału Leśnictwa i Drewna Uniwersytetu Mendla jest to możliwe dzięki dotacjom oraz niedawnej zmianie przepisów.

 

- Głównym powodem, dla którego jesteśmy w tyle, jest 40 lat jednostajnego rolnictwa przed 1989 rokiem. A w latach 90 nie było odrodzenia ideologicznego, w rolnictwie dokonywano jedynie inwestycji materialnych. Nie mieliśmy nawet instrumentów legislacyjnych, a dopiero niedawno rolnicy zaczęli korzystać z nowych możliwości dopłat. Na razie są to więc jednostki - rolnicy rozwijający u nas rolnictwo leśne – powiedział Klimánek.

 

Klimánek podkreślił, że agroleśnictwo, łączące uprawę drzew z uprawami rolnymi na jednej działce, jest jednym z ważnych działań adaptacyjnych krajobrazu w czasach zmian klimatycznych. Chodzi przede wszystkim o ochronę gleby. Zwiększa się również różnorodność biologiczna, teren jest zacieniony, co może sprzyjać uprawom lub pasącym się zwierzętom. Drzewa pomagają także magazynować węgiel w glebie. Wśród zalet wymienia się także aspekt estetyczny takiej formy gospodarowania.

 

Fot.: Christian Dupraz

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE