FPK JG
Informacje

Bańka maszynowa pękła?

Dodano: 12.01.2024

Pracownicy są zwalniani z fabryk, a maszyny leśne kosztują więcej niż kiedykolwiek. 

 

Rottne planuje zwolnienie 24 pracowników fabryk, a przedstawiciele Ponsse informują, że osoby zatrudnione w fabryce w Vierema będą musiały wziąć przymusowe zwolnienia na „nie więcej niż 90 dni” w 2024 roku. Obie firmy wskazują kiepską sytuację na rynku – szczególnie europejskim – jako przyczynę decyzji. Szczegóły są już dyskutowane z szefami związków zawodowych.


– Nasze główne rynki, włączając w to Skandynawię i Północną Amerykę, są nadal silne. Spadek popytu obserwujemy głównie w Europie Centralnej – tłumaczył Niklas Lefévre, menedżer ds. przedaży i marketingu Rottne. Z kolei Juho Nummela, CEO Ponsse, stwierdził, że liczba zamówień stale spada od dwóch kwartałów i dostosowanie produkcji jest konieczne. Negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczą około 400 pracowników fabryki; zwolnienia nie dotyczą pracowników biurowych Ponsse ani osób zatrudnionych w Epec (spółka technologiczna Ponsse).


Rekordowe liczby wyprodukowanych maszyn i przychody producentów wydają się wyhamowywać – pisze Jack Haugh, autor artykułów na łamach portalu Forestry Journal.


Planowane cięcia kadrowe mają związek ze zmniejszeniem popytu na maszyny leśne i całkiem możliwe, że pracownicy będą zwalniani również z fabryk innych producentów.


Jak pisze Jack Haugh, przyczyny dla których popyt spada są w większości niezależne od samej branży leśnej. Jako główny czynnik wymienia inflację, która spowolniła prace budowlane i tym samym zapotrzebowanie na drewno. Jest też prawdopodobne, że winę częściowo ponoszą też sami producenci, którzy wywindowali ceny maszyn do zbyt wysokich poziomów.


Wielu internautów udzielających się w sekcji komentarzy Forestry Journal zwraca też uwagę na fakt, że marże zysku w branży pozyskania drewna stały się napięte jak nigdy dotąd. "Pracujemy za stawki gorsze niż 20 lat temu, a ceny maszyn nadal rosną" – pisał jeden z przedsiębiorców leśnych.

 

Podobne informacje ze świata maszyn i branży leśnej znajdziecie co miesiąc w GAZECIE LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

 

Źródło: forestryjournal.co.uk, ponsse.com

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE