gwarancje 24
Informacje

Dotacje na działalność pozarolniczą?

Dodano: 23.04.2022

PZPL zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poszerzenie katalogu maszyn objętych dotacjami.

 

 


Jak czytamy w pismie, katalog maszyn dotowanych w ramach działania „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest bardzo wąski i obejmuje jedynie niektóre maszyny leśne. Ponadto, jak piszą przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, sposób w jaki określono urządzenia objęte możliwością dotacji jest nieścisły.

 

 

PZPL wnioskuje o objęcie dotacjami maszyn, narzędzi lub urządzeń przeznaczonych do pozyskiwania i zrywki drewna, zagospodarowania lasu i hodowli lasu. W ten sposób na liście znalazłyby się właściwie wszystkie maszyny leśne.

 

 

Co ciekawe, wcześniejszy wniosek PZPL o poszerzenie listy spotkał się z odpowiedzią odmowną, ponieważ - zdaniem urzędników - zawężał listę dotowanych maszyn. „W projektowanym rozporządzeniu proponuje się ogólny katalog narzędzi, maszyn czy urządzeń, których koszt zakupu będzie mógł zostać uznany jako koszt kwalifikowalny w ramach poddziałania. Takie rozwiązanie wykluczy ryzyko nieobjęcia wsparciem maszyn, które nie zostałyby uwzględnione w zamkniętym katalogu rodzajów inwestycji w zakresie świadczenia usług związanych z leśnictwem” - brzmiała odpowiedź.

 

 

Jak wskazują w liście do ministra prezes Wojciech Wójtowicz i członek zarządu Lucjan Długosiewicz, zule zatrudniają na terenach wiejskich około 50 tysięcy pracowników, a więc dwa razy więcej niż same Lasy Państwowe. Ponadto, dostarczają drewna całemu polskiemu przemysłowi drzewnemu, który zatrudnia z kolei około 300 tysięcy pracowników i stanowi poważną gałąź polskiej gospodarki.

 


Pełną treść listu można znaleźć na stronie PZPL.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE