katalog 2023
Informacje

Drewno na orbicie

Dodano: 10.06.2024

Jeszcze w tym roku na orbicie Ziemi znajdzie się pierwszy w historii satelita wykonany z drewna.

 


Pierwszy drewniany satelita ma zostać wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w tym roku. Celem projektu jest zapanowanie nad problemem kosmicznych śmieci, choć na dłuższą metę może też pomóc w kolonizacji innych planet...

 

Jak podaje austriacki portal futurezone.at, jeszcze w tym roku planowane jest wystrzelenie pierwszego na świecie satelity wykonanego z drewna. Urządzenie waży zaledwie kilogram i było opracowywane w Japonii przez ostatnie cztery lata. Urządzenie nosi nazwę „LignoSat”, a jego konstrukcja ma być odpowiedzią na problem kosmicznych śmieci. Przy okazji naukowcy sprawdzają, jak drewno mogłoby się przydać w kolejnych kosmicznych projektach.

 

Autorami projektu są uczeni z Uniwersytetu w Kioto (Japonia). Satelitę wykonano z drewna magnolii i nadano jej kształt sześcianu o wymiarach 10x10 cm. Jak donosi gazeta The Japan Times, we wrześniu ma on wyruszyć w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety SpaceX z Kennedy Space Center w amerykańskim stanie Floryda. Pierwszym przystankiem jest międzynarodowa stacja kosmiczna ISS, a następnie orbita okołoziemska.

 

Według futurezone.at japońscy badacze chcą wykorzystać satelitę, aby dowiedzieć się, jak przedmiot wykonany z drewna radzi sobie w ekstremalnych warunkach środowiskowych. W końcu musi wytrzymać promieniowanie kosmiczne i cząsteczki uwalniane przez rozbłyski słoneczne na orbicie okołoziemskiej.

 

Choć niektóre części obudowy są wykonane z aluminium, drewniany satelita po wejściu w atmosferę ziemską uległby całkowitemu spaleniu. Kolejną zaletą jest to, że taki satelita na orbicie nie blokowałby fal elektromagnetycznych z anten i mógłby przenosić anteny wewnątrz, a nie na zewnątrz.

 

Podczas pierwszego testu przeprowadzonego w marcu 2022 roku japońscy badacze wysłali w przestrzeń kosmiczną trzy różne kawałki drewna. Według futurezone.at przetrwały one promieniowanie kosmiczne przez 10 miesięcy w nienaruszonym stanie. Drewno magnoliowe okazało się najlepsze. Teraz naukowcy sprawdzają, czy drewno mogłoby zostać wykorzystane również w innych konstrukcjach kosmicznych. Według przedstawicieli Uniwersytetu w Kioto nie wyklucza się także budowy domów na Księżycu czy Marsie.

 

Źródło: futurezone.at
Fot.: Kyodo News
Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE