WBleasing
Informacje

Forum Zielonego Przemysłu: plany UE a przyszłość drewna w Polsce

Dodano: 26.09.2022

Podczas Forum Zielonego Przemysłu w Toruniu poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących polskiego przemysłu drzewnego.

 

Podczas Forum Zielonego Przemysłu, które odbyło się 22 września w Toruniu, padło wiele istotnych pytań o sektor drzewny w Polsce. GAZETA LEŚNA była patronem medialnym wydarzenia.

 


Jednym z głównych problemów poruszanych na spotkaniu był przyszły rozmiar pozyskania drewna w Polsce. Podczas gdy w ciągu ostatnich parudziesięciu lat pozyskanie drewna w Polsce stale rosło (z 16 milionów kubików w 1956 roku do 40 milionów kubików obecnie), to jeśli wejdą w życie przepisy ograniczające emisje, w przyszłości pozyskanie będzie musiało się zmniejszyć. Zgodnie z szacunkami BULiGL, w 2030 roku moglibyśmy pozyskiwać około 42 miliony kubików drewna rocznie, ale z planowanymi przepisami będzie to już jedynie 32 miliony kubików.

 


Adam Wasiak, były dyrektor generalny LP, pracujący dziś w BULiGL, wskazał, że nadchodzące zmiany mogą spowodować rozdzielenie funkcji lasów produkcyjnych i ochronnych, co z kolei może prowadzić do zmian w strukturze Lasów Państwowych.

 


Żywym tematem Forum był tak zwany "greenwashing", czyli wywoływanie u klienta poczucia, że dana firma i jej produkty są "eko", a więc przykładowo natarczywe informowanie o redukcji śladu węglowego. Jednym z najczęstszych sposobów na stworzenie takich pozorów (mowa tu bowiem często o korporacjach, które często "szkodzą" najbardziej) są akcje sadzenia drzew przez pracowników. Tymczasem, organizacja sadząca w Polsce najwięcej lasów - Lasy Państwowe - jest w mediach regularnie oskarżana o niszczenie środowiska. Wychodzi na to, że najbardziej "zielona" firma w kraju ma największe problemy z pozytywnym nastawieniem do siebie społeczeństwa.

 


W dyskursie powraca kwestia ograniczania emisji dwutlenku węgla i zwiększenia jego pochłaniania. W Europejskim Zielonym Ładzie, którego częścią jest "Nowa Strategia Leśna UE do 2030 roku" oraz "Strategia ochrony bioróżnorodności", rozporządzenie LULUCF i pakiet "Fit for 55", zakłada się zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla z 225 do 310 milionów ton ekwiwalentu do roku 2030, w tym dla Polski - zwiększenie z 26 do 38 milionów ton ekwiwalentu. Najlepszym sposobem jest oczywiście sadzenie drzew, i tu wracamy do Lasów Państwowych, które od dawna pozyskiwały około 60% przyrostu masy. To znaczy, że to właśnie LP stale pracują nad naszym pochłanianiem...

 

 

Więcej na temat Forum Zielonego Przemysłu przeczytacie w nadchodzącym, październikowym numerze GAZETY LEŚNEJ. Zapraszamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w Polsce!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE