proml ponsse
Informacje

FSC publikuje nowy standard dla Polski

Dodano: 04.07.2024

Jednym z elementów nowego standardu jest poprawa warunków pracy osób zatrudnionych w zulach.

 

Nowy standard został opublikowany 2 lipca 2024 roku. Zastąpi on poprzedni standard z 2013 roku. Poza oczywistymi kwestiami związanymi ze zrównoważonym zarządzaniem lasami, ochroną przyrody i bioróżnorodności, uwzględniono w nim poprawę warunków pracy dla osób zatrudnionych w zulach.

 

Nowe zasady wejdą w życie 1 października br., a okres przejściowy będzie obowiązywał do 30 września 2025 r.

 

W materiałach informacyjnych FSC czytamy, że certyfikacja FSC ma nie tylko potwierdzać zarządzanie lasem w sposób zrównoważony, korzystny dla lokalnej społeczności, ale także dla pracowników i ekonomii. Prace nad stworzeniem nowego standardu trwały od 2018 roku - prowadzono testy terenowe, konsultacje oraz spotkania angażujące wszystkie zainteresowane strony.

 

– Opracowanie standardu FSC dla gospodarki leśnej wymagało dużego zaangażowania po stronie wszystkich interesariuszy i naszej organizacji. Był to proces długotrwały, uwzględniał bowiem bardzo szerokie konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi, a także ekspertami. Dzięki zaangażowaniu wielu leśników we wdrażanie dobrowolnego systemu certyfikacji FSC, zaadaptowane do krajowych warunków wymogi dotyczące m.in. zachowania bioróżnorodności, ochrony praw pracowniczych i prowadzenia konsultacji z lokalnymi społecznościami sprawiają, że lasy certyfikowane w Polsce są i będą zarządzane zgodnie z najwyższymi wymogami międzynarodowego systemu, jakim jest FSC. Jednocześnie pozwolą zapewni stabilne i zrównoważone źródło surowca dla przemysłu drzewnego – mówiła Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce.

 

Oprócz działań dotyczących ochrony przyrody, w tym zachowania bioróżnorodności, nowy standard wprost odnosi się do praw pracowników leśnych, ponieważ zawiera wymagania dotyczące m.in. zapewnienia godziwych warunków pracy i bezpieczeństwa.

 

– Dla pracowników firm leśnych nowy standard oferuje dodatkowe korzyści względem standardu aktualnie obowiązującego. Istotna zmiana polega na poszerzeniu definicji pracownika i obejmuje osoby zatrudnione w pracy leśnej na różne sposoby – od etatu po podwykonawstwo czy pracę sezonową. Nowy standard wprowadza także pojęcie „płacy umożliwiającej utrzymanie”. Ważnym elementem standardu jest też wymóg dotyczący wyboru wykonawcy prac leśnych przy uwzględnieniu nie tylko ceny wykonania prac, ale i innych cech oferty – mówił Marek Rzońca, Koordynator FSC ds. Leśnictwa.

 

Pełną treść nowego standardu można przeczytać w polskim tłumaczeniu tutaj, a w oryginale - tutaj.

 

Źródło i fot.: materiały promocyjne FSC

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Jan N... Dodano 07.07.2024

Od kilku lat stawki za prace-usługi są w hektarach m3-rzecz i nie ma to nic wspólnego z katalogiem pracochłonności min. płaca poszła w górę z 100% ale stawki już nie.

Od kilku lat stawki za prace-usługi są w hektarach m3-rzecz i nie ma to nic wspólnego z katalogiem pracochłonności min. płaca poszła w górę z 100% ale stawki już nie.

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE