oleje Klimowicz Neste
Informacje

Kary za zatrudnianie na czarno

Dodano: 25.08.2021

Zulowcy są przerażeni planami rządu. Dziś pracownik zatrudniony na czarno nie zgłasza tego, bo sam musiałby wówczas zapłacić zaległe podatki. W projekcie Polskiego Ładu pracownik będzie mógł zgłosić, że jest zatrudniany na czarno i wszystkie konsekwencje tej sytuacji poniesie pracodawca.

 

 

Niestety w lesie właściwie większość prac usługowych opiera się na pracy na czarno. I nie chodzi o to, że ludzie pracują bez umowy, ale pracują na umowach za płacę minimalną, a resztę wynagrodzenia dostają pod stołem w kopercie, co jest nielegalne. Zdarzają się również sytuacje zatrudniania na 1/2, czy 1/8 etatu i tylko od tego są odprowadzane składki.

 

Jak pisze portal prawo.pl, z przedstawionego projektu Polskiego Ładu wynika, że pracodawca, będzie ostro karany za nielegalne zatrudnienie. Kara będzie podwójna.

"Z jednej strony będzie ona realizowana poprzez pełną odpowiedzialność zatrudniającego za niezapłacony PIT i składki na ZUS (z jednoczesnym, pełnym wyłączeniem odpowiedzialności pracownika za przedmiotowe zobowiązania), jak również poprzez przypisanie pracodawcy fikcyjnego przychodu w kwocie minimalnego wynagrodzenia, które powinno było zostać legalnie wypłacone zatrudnianej osobie (i od takiego fikcyjnego przychodu pracodawca zapłaci również podatek)" - podaje prawo.pl

 

Pracownik, który zgłosi urzędowi fakt, iż jest w całości lub części zatrudniony na czarno nie poniesie z tego tytułu konsekwencji.

 

To na razie projekt, zobaczymy, czy wejdzie w życie.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE