Kirdzik
Informacje

Niezwykłe znalezisko w starachowickich lasach

Dodano: 20.04.2023

Na terenie starachowickich lasów znaleziono miecz z okresu wczesnego średniowiecza i grot sprzed dwóch tysięcy lat.

 

Członkowie Grupy Ochrony Zabytków "FORT" oraz Stowarzyszenia Poszukiwawczo - Eksploracyjnego "Trojak" znaleźli na terenie Nadleśnictwa Starachowice unikatowe artefakty z dawnych czasów: miecz z okresu wczesnego średniowiecza oraz grot liczący prawdopodobnie około 2000 lat. 

 

Oba przedmioty trafiły oczywiście do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, a po zbadaniu i konserwacji znajdą się na ekspozycji Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. 

 

Przy okazji Lasy Państwowe przypominają, że obowiązują określone regulacje prawne dotyczące możliwości prowadzenia poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali. Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2018 r. należy najpierw uzyskać zgodę właściciela terenu (nadleśniczego nadleśnictwa) po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku. We wniosku powinny znaleźć się m.in. informacje o terminie poszukiwań, liczbie osób je prowadzących i rodzajach użytych narzędzi. Osobny wniosek należy złożyć do konserwatora zabytków. Po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty skarbowej można wyruszyć w teren, ale należy pamiętać o stosowaniu się do zapisów w porozumieniu dot. poszukiwań. Prowadzenie poszukiwań bez pozwolenia lub wbrew jego warunkom traktowane jest jako przestępstwo.

 

 

 

Fot. Archiwum Grupy Ochrony Zabytków "Fort"

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE